Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank 2014’ten Bu Yana İlk Kez Kar Açıkladı!

Dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Deutsche Bank, 2014’ten bu yana ilk kez kar ettiğini duyurdu. İşte detaylar;
Deutsche Bank 2014’ten Bu Yana İlk Kez Kar Açıkladı!

Deutsche Bank, artan birleşme spekülasyonları ve bir dizi çoğalan sıkıntının ortasında zayıf bir dördüncü çeyreğe rağmen 2014’ten bu yana ilk kez tam yıl karını açıkladı. 2018 için 341 milyon euro (390 milyon dolar) olan kar rakamı Reuters analistlerinin 461 milyon euroluk beklentisini karşılayamasa da şirketin 4 yılın ardından ilk kez kar açıklaması dikkat çekti.

Öte yandan yalnızca dördüncü çeyrek için 409 milyon euro zarar açıklayan bankanın bu sonucu da beklentilerle uyum içinde değildi. Geçen yıl John Cryan’ın ardından görevi devralan Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing konuyla ilgili açıklamasında; “karlılığa dönüşümüz Deutsche Bank’ın doğru yolda olduğunu gösteriyor” dedi.

Sewing ayrıca şu anda önceliklerinin bir sonraki adımı atmak olduğunu, 2019’da yalnızca maliyetleri kurtarmayı değil aynı zamanda büyümeye odaklı yatırımlar yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing 2019 Planı Bununla birlikte, cari yılda ve ilerisinde karlılığı artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Haberde Deutsche Bank’ın net gelirlerinin 2018’de 25 milyar euro, son çeyrekte ise 5.5 milyar euro olduğu, her ikisinin de Reuters analistlerinin tahminlerini hafifçe kaçırdığı aktarıldı. Bir bankanın gücünü gösteren çekirdek sermaye yeterlilik oranının (Common Equity Tier-1 Ratio) 2017 sonundaki yüzde 14’ten 2018’de yüzde 13.6’ya düştüğü aktarıldı.

Haberde Alman bankacılık devinin, uzun süredir devam eden sıkıntıları göz önüne alındığında yatırımcılar tarafından dikkatle izlendiği gerçeği de vurgulandı.

Deutsche Bank 4 Yıldan Sonra Karlılığa GeçtiSonuçta, Deutsche Bank para cezaları ve başarısız yeniden yapılanma girişimleriyle mücadele ediyordu ki son zamanlarda da genel merkezine kara para aklama soruşturması kapsamında savcılar tarafından baskın düzenlenmişti. Deutsche Bank’ın CFO’su James von Moltke bilançoyla ilgili verdiği demeçte, son çeyreğin zorlu olduğunu dile getirdi.

James von Moltke; piyasa zeminin açıkça çok zorlayıcı olduğunu ve şirketin kendine özgü haber başlıkları ile gündeme geldiğini aktardı. Bu zemin göz önüne alındığında da performanslarıyla ilgili memnun olduklarını bildirdi. Haberde dün Deutsche Bank Commerzbank’la birleşecek iddiasının hisseleri düşürdüğü gerçeği de hatırlatıldı.

Bloomberg haberinde, bankanın yeniden yapılanma çabalarının hedeflerin gerisinde kalması durumunda 2019 ortasına kadar erken olabileceğini yazmıştı. CFO Moltke de bu haberlere işaret ederek; dışarıda çok fazla spekülasyon olduğunu ancak birleşmeler hakkında yorum yapmayacaklarını açıkladı. “Tanımladığımız plan üzerinde çalışıyoruz ve Christian’ın dediği tamamen kendi işimize ve tanımladığımız planları uygulamaya odaklandık.” diyen Deutsche Bank CFO’su konuşmasını; “kendi kaderimizi kontrol ediyoruz” ifadeleriyle tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum