Yatırım yapmaya başla!

DenizBank Genel Müdürü Yıl Sonuna Kadar 900 Bp Faiz İndirimi Öngörüyor

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, yılın ikinci yarısından itibaren TL cinsinden faiz oranlarının düşmeye başlayacağını, risk primini yükseltecek bir gelişme olmaması halinde, yıl sonuna kadar 800-900 bp arasında indirim yapılacağını öngördü.
DenizBank Genel Müdürü Yıl Sonuna Kadar 900 Bp Faiz İndirimi Öngörüyor

Piyasalar 25 Temmuz’da yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısını beklerken, faiz indirimine yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Bir tahmin de DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş’ten geldi. Yılın ikinci yarısından itibaren faiz oranlarında gerileme olacağını söyleyen Ateş, Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar 800-900 baz puan arasında indirim yapacağını tahmin ediyor.

Faizlerin düşürülmesi için ortamın müsait olduğunu, enflasyondaki gerilemeye bağlı olarak faiz oranlarının indirilmesinin kredi genişlemesine imkan sağlayacağını ve takipteki kredilerin ödenmesine ivme kazandıracağını aktardı.

Hakan Ateş, Türk bankacılık sektörünün karlılık açısından yılın ilk yarısında zayıf bir dönem geçirdiğini söyledi.

Hakan Ateş Ekonomi YorumuTürkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü hakkında değerlendirme yapan Denizbank Genel Müdürü, mevcut birikimin yabancı para cinsinden mevduata kaydığını bunun da Türk lirası cinsinden faizleri yükselttiğini belirtti. Bu durumun kredi büyüme hızını yavaşlattığını dile getiren Ateş, Merkez Bankası’nın yapacağı faiz indirimi konusundaki tahminlerini de paylaştı.

Yılın ikinci yarısından itibaren TL cinsinden faiz oranlarının gerileyeceğini, bunun da kredi genişlemesine bağlı olarak takipteki kredilerin tahsilatını hızlandıracağını yorumladı. Sektörün net faiz gelirlerinin de ilk yarıya kıyasla artacağını öngören Ateş, takipteki kredi oranının Haziran ayı itibarıyla %4,4 olduğunu hatırlattı.

İşsizlik oranındaki artışa bağlı olarak bireysel kredilerde ve kredi kartı takiplerinde artış oldu.

Bireysel Krediler Artış Bu artışa rağmen durumun baş edilemeyecek noktada olmadığını söyleyen Ateş, yabancı para cinsinden borçlanmanın kaldırılmasının olumlu bir hamle olduğunu vurguladı. Sektörün hem karlılık hem de kaliteli teminat yapısı itibarıyla, oldukça zor bir yılı geride bıraktığını, söz konusu dönemin atlatılması amacıyla bankaların net dış borç ödeyicisi konumuna geldiğini anlattı.

Risk primindeki artış ve kurdaki yükselişin maliyetleri artırdığını, uzun vadeli kredi borç çevirme rasyosunun %70’e gerilediğini açıkladı. Öte yandan ABD ve Avrupa merkez bankalarının gevşemeci yaklaşımlarının Türkiye için de olumlu olacağını yorumladı.

Döviz talebinin ve risk algısının azaldığı şu dönemin, faizlerin düşürülmesi için uygun zemini hazırladığını dile getirdi.

Faizlerin Düşürülmesi için Ortam UygunGeçtiğimiz dönemde dış faktörlerin etkisiyle dış finansman kaynağının zorlaştığı, içeride dövize olan ilginin arttığı ve kurda sert yükselişlerin olduğunu söyleyen Hakan Ateş, ekonomide durgunluk olduğu için Merkez Bankası’nın faizleri yükselttiğini hatırlattı.

Son dönemde ise dövize olan ilginin, cari açığın ve risk priminin azaldığını, bu nedenle faiz indirimi beklediğini açıkladı. Şartların bu şekilde gitmesi ve risk primini artıracak sert bir hareket olmadığı takdirde, yıl sonuna kadar 800-900 baz puan arasında faiz indirimi yapılabileceğini öngördü.

FED’in bilanço normalleşme sürecini yavaşlatacağı açıklaması ile risk algısında toparlanma oldu.

Risk Algısında DüşüşYılın ilk yarısı itibarıyla ABD Merkez Bankası’ndan gelen açıklamaların ve politika faizinde indirim yapılacağının işaretlerini vermesinin gelişmekte olan ülkelere fon akışlarını hızlandırarak, risk algısında toparlanma sağladığını belirten Hakan Ateş, bu durumun uygun maliyetli dış kaynak yaratma açısından Türkiye’nin de yararına olacağını ifade etti. Cari açığının neredeyse sıfırlandığını, beklenmeyen bir gelişme olmadığı takdirde enflasyonun ve faizlerin hızla düşüş göstereceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum