Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DeFi Platformlarda 2019’dan Bu Yana Siber Saldırılarda 285 Milyon Dolar Kayıp Yaşandı

Ethereum ağındaki merkeziyetsiz platformlar hackerların hedefi olmaya devam ediyor.
DeFi Platformlarda 2019’dan Bu Yana Siber Saldırılarda 285 Milyon Dolar Kayıp Yaşandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde DeFi yani merkeziyetsiz borsalar, kripto para piyasasındaki yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. PancakeSwap, UniSwap, ZeroSwap gibi pek çok borsa yatırımcıların varlıklarını merkeziyetsiz alanlarda tutmasına imkan tanıyor. Ancak bu borsalar son dönemde hackerların da hedefi haline geldi.

Artan popülarite bu borsalardan milyonlarca dolar değerinde kripto paranın sızdırılmasına neden oluyor. Messari’nin bir raporuna göre, DeFi protokolleri 2019’dan bu yana bilgisayar korsanları ve diğer istismar saldırıları için yaklaşık 284,9 milyon dolar kaybetti. Bu rakam tüm DeFi pazarındaki kilitli değerin %0,65’ine denk geliyor.

DeFi 2019'dan bu yana saldırı tablosu
Kaynak: Messari

DeFi hack’lerinin neredeyse yarısı flash kredi saldırıları olarak gerçekleşti. Aslında, başlıca DeFi hacklerinin çoğu, oracle beslemelerinde tespit edilen geçici kusurlardan yararlanan ani kredi saldırılarından kaynaklanıyor.

2020’de kripto saldırıları genel olarak azalırken, yıl boyunca kaydedilen saldırıların yarısından fazlasında DeFi platformlar hedeflendi. 2021’de Alpha Homora ve Cream Finance’a yönelik saldırılar DeFi tarihindeki en büyük hack olayları olarak görülüyor. Bu saldırılarda 37.5 milyon dolar kayıp yaşandı.

DeFi hack’leri sadece Ethereum zinciriyle sınırlı değil. Binance Smart Chain ortamı da benzer olaylara sahne oldu. BSC üzerindeki artan faaliyetle birlikte, ağdaki DeFi protokolleri de tanıdık saldırı vektörlerini kullanan hileli aktörlerin kurbanı oldu. Son olarak bu ağdaki Uranium Finance üzerinden hackerlar 50 milyon dolar ele geçirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%