Yatırım yapmaya başla!

Danske Bank Kârı, Yüksek Maliyetler ve Düşük Faiz Oranlarından Etkilendi

Danske Bank’ın ikinci çeyrek vergi öncesi kârı, analist beklentilerinin altında kaldı. İşte detaylar;
Danske Bank Kârı, Yüksek Maliyetler ve Düşük Faiz Oranlarından Etkilendi

Danske Bank’ın ikinci çeyrek vergi öncesi kârı, Danimarkalı borç verenin gerekçe gösterdiği düşük faiz oranları ve Estonya şubesindeki kapar para aklama skandalı sonrasındaki yüksek düzenleme maliyetleriyle beklentilerin altında geldi.

Danimarkalı borç verenin ikinci çeyrekteki vergi öncesi kârı, önceki yılın 5.49 milyar Danimarka kronu seviyesinden 4.76 milyar Danimarka kronuna geriledi. Rakam Refinitiv verilerine göre analistlerin 5.06 milyarlık beklentilerinin altında kaldı.

Bildirilen 4.0 milyar Danimarka kronu olan net kâr ise Danske Bank’ın Temmuz ayının başında yaptığı ikinci çeyrek tahminleriyle uyumlu geldi.

Danske Bank İkinci Çeyrek Kâr 4 Milyar Kron Dankse Bank CFO’su Christian Baltzer, bugün sonuçların ardından yaptığı açıklamada uyumluluk ve düzenleme işlevlerine yapılan önemli yatırımın maliyetleri artırdığını söyledi. Potansiyel bir para cezası ve kara para aklama meselesinin dallanıp budaklanmasına karşı önlem için sermaye rezervasyonlarına 10 milyar Danimarka kronu ayırdıklarını söyleyen Christian Baltzer, bankanın sermaye yükümlülükleri çerçevesinde FSA ile diyaloğa devam ettiğini de aktardı.

Danske Bank hisseleri, Estonya şubesinin 2007-2015 arasında 200 milyar euroluk şüpheli ödemeyi yönlendirdiğinin ortaya çıkmasıyla geçen yıl yüzde 40’tan fazla değer kaybetmişti.

Danske Bank İkinci Çeyrek Kârı Yüksek Maliyetler ve Düşük Faiz Oranlarından EtkilendiSkandalın patlak vermesinin ardından Danske Bank CEO’su Thomas Borgen istifa etmiş, buna rağmen hisselerdeki düşüş durdurulamamıştı. Haziran ayında yaptığı açıklamada banka, bir yatırım ürünü için fazla ücretlendiren 87 bin müşterisini tazmin edeceğini ve bunun yaklaşık 400 milyon kronu bulduğunu bildirmişti.

Baltzer de modern çağda bir banka işletmenin hem sermaye gereklilikler hem de yeni uyum yönergeleri açısından düzenleyici harcamalar nedeniyle çok daha pahalı bir uygulama olduğunu vurguladı. “Maliyeti sadece müşterilere aktarmamak için doğru yolları bulmamız gerekiyor” diyerek bir bankayı verimli bir şekilde yönetebilmek için düşük marjlı bir ortamda doğru dengeyi bulmanın, aynı zamanda kâr elde etmenin ve rekabetçi ürünlere sahip olmanın yarının kazanan bankalarının kurması gereken bir denge olduğunu savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum