Yatırım yapmaya başla!

Danske Bank CEO’su 234 Milyar Dolarlık Para Aklama Skandalı Nedeniyle İstifa Etti!

Danimarka merkezli Danske Bank’ın CEO’su Thomas Borgen, 234 milyar dolarlık para aklama skandalından sonra istifa etti. Detaylar aşağıda;
Danske Bank CEO’su 234 Milyar Dolarlık Para Aklama Skandalı Nedeniyle İstifa Etti!

2007 ile 2015 yılları arasında 200 milyar euro (234 milyar dolar) kara para akladığı iddiasıyla inceleme altına alınan Danske Bank’ın CEO’su bugün istifa ettiğini açıkladı. Estonya’daki muhtemel para aklama davasında Danske Bank’ın yükümlülüklerini yerine getiremediğini söyleyen Borgen, bundan dolayı çok üzgün olduğunu belirtti. Danske Bank ise konuyla ilgili açıklamasında; Borgen, Ole Andersen ve yönetim kurulunun bankaya karşı yasal yükümlülüklerini ihlal etmediğini gösteren soruşturmanın tamamlandığını aktardı.

Diğer taraftan söz konusu haberlerde, Danske Bank’ın Estonya şubesi aracılığıyla yapılan şüpheli işlemler için kesin bir tahminde bulunamadığı belirtildi.

Danske Bank CEO iSTİFAAncak Danske Bank, yerleşik olmayan portföyün Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve diğer eski Sovyet ülkelerinden müşterileri içerdiğini bildirdi. Danske Bank’ın raporunun düzenleyiciler ve finansal topluluk tarafından inceleneceği bilgileri verilirken Brüksel’in artan para aklama davaları nedeniyle yeni bir AB denetçisi için çağrıda bulunduğu vurgulandı.

Keza suçlu olduğunu kabul eden Hollandalı banka ING de kara para aklama davasında 900 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Kısacası, Avrupalı bankalar son dönemde kara para aklama skandallarıyla gündemdeydi. Öyle ki Danske Bank’ın piyasa değeri son 6 ay içinde adeta erimiş, bu da AB yetkililerinin muhtemel soruşturma ve ceza endişelerinden kaynaklanmıştı. Danske Bank’ın raporu da şirketin 2007 yılında Estonyalı düzenleyiciler tarafından eleştirildiği ve Danimarkalı meslektaşından malumat aldığında düzgün bir şekilde önlem almadığını göstermişti.

Ayrıca bir ihbarcı 2014’ün başlarında Estonya şubesindeki sorunları gün yüzüne çıkardığında da şirket bunu kurulla paylaşmamış ve düzgün bir şekilde araştırmamıştı.

Danske Bank CEO'su İstifa Etti Nihayetinde raporu yayımlanmasının ardından Danske Bank’ın hisseleri % 5 seviyesinde gerilemekle kalmadı aynı zamanda 18 – 20 milyar Danimarka kronu aralığındaki önceki yıllık kar beklentisini 16 – 17 milyar Danimarka kronuna indirdi.

Bu durum pek çok uzmanın, 475 milyar euro ya da 556 milyar dolar toplam varlığa sahip olan Danske Bank’ın iç soruşturmanın ardından daha büyük sorunlarla karşılaşabileceği yönündeki yorumlarına yol açtı. Çünkü Danimarkalı bankanın 2007 ile 2015 yılları arasında pek çok şüpheli işlem için kullanıldığı ve bu konuda sorumluluklarını yerine getiremediği artık kesinleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum