Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Medya Şirketlerine Yönelik Hukuk Vurgusu Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT World Forum’a sosyal medya açıklaması ile damga vurdu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Medya Şirketlerine Yönelik Hukuk Vurgusu Yaptı

Sosyal medya tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Snapchat ve TikTok gibi mecralar her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu şirketler dünyanın pek çok ülkesinde belirli düzenlemelere kayıtlı kalmak kaydıyla faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de çok konuşulan bir sosyal medya düzenlemesi yapıldı.

Yapılan düzenleme kapsamında günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan sosyal mecraların temsilci atamaları gerekiyor. Temsilci atamadıkları süre boyunca çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaklar. Geçtiğimiz aylarda günlük kullanıcısı 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya şirketlerine tanınan süre doldu ve ilk para cezası kesilmişti.

Temsilcilik bulundurmayan şirketlere 10 milyon TL para cezası uygulandı. Bu gelişmelerin ardından son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya devlerine karşı hukukun üstünlüğü vurgusu yaptı.

Erdoğan’dan Sosyal Medya Devlerine Gözdağı

Erdoğan’dan Sosyal Medya Devlerine Gözdağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forumu’na gönderdiği videolu mesajda önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut durumda hukuk sisteminin kimi zaman yetersiz kaldığını belirten Erdoğan, “Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz. Daha vahimi ise, sosyal medya platformlarının artan mağduriyetler için bir çalışma içine girmemesidir.” diye konuştu.

Hiçbir şirketin hukuktan üstün olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sosyal medya şirketlerine ülkemizde temsilcilik bulundurma zorunluluğu getirdik. Vatandaşlarımızı ve yetişkinlere nazaran daha hassas durumda olan çocuklarımızı korumayı amaçlıyoruz. Temennimiz bu kurumların gönüllü bir şekilde çağrımıza kulak vermesidir. Aksi takdirde Türkiye, vatandaşlarının haklarını korumayı sürdürecektir.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Platformlar Denetlenmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Platformlar Denetlenmeli

Bu platformların özgürlük adı altında tamamen denetimsiz bir plan oluşturularak yeni mağduriyetlerin oluşmasına sebep verdiğini söyleyen Erdoğan, “Bu durum ‘siber zorbalık’ başta olmak üzere psikolojik ve sosyal sorunlara kapı aralıyor. Mağdurlar, çoğu kez şikayetlerini ulaştırabilecekleri ne bir muhatap, ne de haklarını arayabilecekleri hukuki bir mecra bulabiliyor. Kötülük yapanın, suç işleyenin yanına kar kaldığı bir düzenin adı özgürlük olamaz.” ifadelerini kullandı.

1 Ekim’de yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi kapsamında, temsilci bulundurmaları için gereken süre 2 Kasım tarihinde sona erdi. BTK aralarında Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Periscope, Tiktok gibi sosyal medya devlerinin olduğu çok sayıda şirkete 10 milyon dolar cezai yaptırım uygulamıştı.

Temsilcilik açmayan şirketlerin önümüzdeki günlerde 30 milyon TL daha ceza alması konusu olacak. İlerleyen dönemde bu şirketlere yönelik bant genişliği daraltma gibi daha katı yaptırımlar uygulanabilecek. Gelişmeler ilerleyen dönemde sosyal medya devlerine yeni yaptırımların kapıda olduğunu gösteriyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum