Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Credit Suisse Tuhaf Casusluk Destanının Perdesini Kapatmayı Umuyor

Geçen ay patlak veren skandalın ardından Credit Suisse, bu olayın perdesini artık kapatmayı umut ediyor.
Credit Suisse Tuhaf Casusluk Destanının Perdesini Kapatmayı Umuyor

Geçen ay boyunca Credit Suisse’de benzeri görülmemiş bir skandalın patlak vermesinin ardından COO Pierre-Olivier Bouee istifa ederken, CEO Tidjane Thiam temize çıktı. Banka ise eski bir üst düzey yönetici üzerinde gizli gözetim uygulama çabalarının yol açtığı itibar hasarını azaltmak için çaba gösteriyor.

Hukuk firması Homburger tarafından yörütülen bir iç soruşturma Bouee’nin şiddetli yerel rakip UBS’ye katılmak üzere Temmuz ayında aniden Credit Suisseden ayrılan eski servet yönetimi patronu İkbal Han’ın gözetiminde tek başına hareket ettiğini belirledi.

Credit Suisse Başkanı Urs Rohner, Salı günü düzenlediği basın toplantısında Han ve ailesinden bankanın itibarının zarar görmesine neden olan yanlış ve orantısız gözlem operasyonu için özür diledi. Bununla birlikte Rohner, soruşturmanın casusluktan haberdar olduğuna dair kanıt olmadığı konusunda ısrar ederek kurulun Thiam’a duyduğu güveni yineledi.

Rohner’a, Thiam’ın tüm olaylar hakkında hiçbir bilgisi olmadığına inanmanın güvenilir olup olmadığına ve bunun kendi başına bir endişe olup olmadığı sorulduğunda ise araştırmacıların Thiam ile görüştüğü zaman bunun tartışıldığını söyledi.

Rohner, “Bu konuda bilgilendirildiğine dair kesinlikle kanıtımız yok ve büyük bir şirkette bile olaylar var ve şirketin COO’su tek başına hareket ettiği soruşturmasında açıkça ortaya çıktı. Bazen bu durumun ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Eğer böyle bir şey olmuşsa,” dedi.

Bouee’nin yerine James Walter COO olurken, yöneticiler banka için çalışan bir güvenlik danışmanının öldüğünü ve başsağlığı dileklerini dile getirdiler.

Kötü Kan!

Kötü Kan!Basında çıkmaya devam eden haberlere göre; Han, Temmuz ayında Thiam ile olan ilişkisinin bozulmasından sonra Credit Suisse’den ayrıldı. Kıdemsizliği dikkate alındığında alışılmadık şekilde kısa bir bahçe izni aldı ve Ağustos ayı sonlarında 1 Ekim Salı günü UBS’de çalışmaya başlayacağı bildirildi.

Salı günkü basın toplantısında Rohner, Han ile ve Thiam’ın katılımı olmadan bahçe izinlerini şahsen müzakere ettiğini söyledi. Başkan, Ocak ayında hem kişisel düzeyde hem de hararetli bir tartışma gibi görünen anlaşmazlık hakkında Han ve Thiam tarafından bilgilendirildiğini, olayların dizilimine ilişkin hesapların farklı olduğunu belirtti.

Han, Eylül ayında polisin şikayette bulunduğunu ve olayla ilgili çelişkili ifadelerin ortaya çıkmasına rağmen kendisinin ve eşinin Zürih’te takip ettiği bir araştırmacı tespit ettiğini bildirdi.

Homburger soruşturması şimdi Han’ın eski meslektaşlarını ve müşterilerini UBS’de kendisine katılmak üzere avlamaya çalışıp çalışmadığını izlemek için Investigo’nun atandığını ortaya koydu.

Sadece Bouee’nin bankanın Han’ın gözlemini başlatması için küresel güvenlik hizmetleri başkanına emrettiği sonucuna varıldı. Küresel güvenlik hizmetleri müdürü de istifa etti.

Credit Suisse, Han’ın bu tür faaliyetlerde bulunduğunu gösteren hiçbir kanıtın olmadığını doğruladı. Han ve Thiam’a yakın kaynaklardan bahseden bazı medya kuruluşları, Eylül’de çift arasındaki ilişkinin kısmen Han’ın yükselen hırsları ve kısmen de komşuluk anlaşmazlıkları nedeniyle parçalandığını bildirdi.

Financial Times ve Wall Street Journal’a göre; Ocak ayında Rohner’ın basın toplantısında kınadığı olayın, Han’ın Thiam’ın ortağı ile mülk üzerindeki ağaçlar hakkında itirazlarını dile getirmesinin ardından Thiam’ın evindeki bir partide bir çatışma yaşandığını bildirdi.

Homburger soruşturmasının bulgularının bir özetinde, gözetimin iki kişi arasındaki kişisel farklılıklarla ilgili olduğuna dair kanıt bulunamadığını söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum