Yatırım yapmaya başla!

Credit Suisse Yüksek Net Kâr Açıklarken, Zorlu Jeopolitik Ortam Uyarısı Yaptı

İsviçreli borç veren Credit Suisse, 2019'un üçüncü çeyreğinde beklenenden yüksek net gelir açıklarken, mevcut jepolitik koşullara dikkat çekti.
Credit Suisse Yüksek Net Kâr Açıklarken, Zorlu Jeopolitik Ortam Uyarısı Yaptı

Credit Suisse, 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporunu yayımladı. Buna göre; İsviçreli borç veren, beklenenden yüksek net kâr bildirdi. Credit Suisse, geçen yıl açıklanan 424 milyon İsviçre frangına karşılık, yüzde 108 artışla 881 milyon frank net kâr elde etti. Reuters’ın anket yaptığı analistler, 816 milyon frank net gelir elde etmesini bekliyorlardı.

Bankanın net gelirleri, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 4,8 milyar İsviçre frangına karşılık, 5,3 milyar franka ulaştı.

Net Gelir 5,3 Milyar FrankToplam işletme gideri ise 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 4,15 milyar frank iken, bu dönemde 4,11 milyar grank oldu. Bankanın sermaye yeterlilik oranı da bir yıl önce yüzde 12,9 iken, bu çeyrekte yüzde 12,6 olarak gerçekleşti. Credit Suisse’nin maddi özkaynak kârlılığı ise 2018 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 4,5 iken, bu çeyrekte yüzde 9’a ulaşmıştır.

Bugünkü sonuçların yanı sıra Credit Suisse’nin CEO’su Tidjane Thiam, grubun yatırım bankacılığı ve servet yönetimi franchise’larının zorlu bir çevreye karşı gösterdiği performansa övgüde bulundu.

Thiam, “Entegre yaklaşımımızdan faydalanan müşterilerimizle hem varlıklarını hem de borç gereksinimlerini ele alan çözümler sunmak için daha karlı bir büyüme elde etmek için iyi bir konumda olduğumuza inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Görünüme göre grup, devam eden zorlu jeopolitik ortamdan gelen rüzgarların yılın son çeyreğinde, özellikle Brexit ve ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında devam etmesini beklediğini söyledi.

Bankanın açıklamasında, “Bunun daha ihtiyatlı sermaye harcamasına ve yatırım kararlarına yol açması muhtemel,” ifadelerine yer verildi.

Zorlu Jeopolitik Ortama DikkatThiam, CNBC’den Joumanna Bercetche’ye yaptığı açıklamada, sayıları yönlendiren temellerinin sağlıklı olduğunu söyledi. Yorumlarının devamında Thiam, “Varlık yönetimi ve çalışma platformumuzun çeşitlenmesi devam ediyor. Şimdi faaliyetlerimizin bazı kısımları, özellikle de bu çeyrekte çok zor olan IBCM’ye (Yatırım Bankacılığı & Sermaye Piyasası) bakın, piyasalardaki birincil faaliyetimiz azaldı, daha zorlu ve pazara daha bağımlı,” ifadelerini kullandı.

Credit Suisse, Baş Operasyon Sorumlusu Pierre-Olivier Bouee’nin eski servet yönetim başkanı İkbal Han’ın çarpık gözetimi üzerine istifa etmesiyle ilgili bir casusluk skandalı sonrasında çalkantılı bir çeyrekte geçirdi. Daha sonra yapılan bir iç soruşturma CEO Tidjane Thiam’ı yanlışlıktan kurtardı.

Avrupa bankacılık sektörü, Avrupa Merkez Bankası’ndan uzun vadeli negatif faizli bir ortamda karlılık için mücadele etmektedir. Credit Suisse, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 937 milyon frank net kâr elde etti. Ancak Thiam, düşük oranların uzun vadede Avrupa ekonomisine zarar verdiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum