Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid İngiltere’deki 16,6 Milyon İşi Mali Açıdan Tehlikeye Soktu

Yapılan yeni bir çalışma, Covid-19’un İngiltere’deki 6 milyon küçük işletmeyi ve 16 milyon işi tehlikeli bir durumda bıraktığını gösterdi.
Covid İngiltere’deki 16,6 Milyon İşi Mali Açıdan Tehlikeye Soktu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos ayında İngiltere ekonomisinin %20,4’lük rekor düşüşle resesyona girdiğini açıklayan ONS, rakamı revize ederek 2Ç20’de GSYİH’nin %19,8 düştüğünü bildirmişti.

Gelişmiş ülkeler arasında en kötü gerilemelerden birini kaydeden İngiltere, sonrasında yaz boyunca toparlansa da son dönemde yeniden çökmeye başladı.

Tehlike, artan vakaların getirdiği kısıtlamaların yanında Brexit gidişatından kaynaklanırken Capital Economics’in Baş İngiltere Ekonomisti Paul Dales, son PMI rakamlarına atıfta bulunarak İngiltere’nin çift dipli bir resesyon riski altında olduğunu söyledi.

Hal böyleyken Londra’daki bir işletme okulundan gelen “Covid, İngiltere’deki 6 milyon küçük işletmeyi ve 16 milyon işi riskli durumda bıraktı” şeklindeki uyarı dikkat çekti.
İngiltere GSYİH
Kaynak: ONS

Guardian’ın haberine göre Girişimcilerin yaklaşık üçte ikisinin işletmelerinin salgından kurtulamayacağına inandığını gösteren anket, Birleşik Krallık’ta 16,6 milyon işi destekleyen tahmini 6 milyon küçük işletmenin pandeminin sonucu olarak mali açıdan tehlikeli bir durumda olduğunu öne sürdü.

King’s Business School’un araştırmasına göre girişimcilerin yaklaşık üçte ikisi işletmelerinin Covid-19’un baskılarına dayanamayacağını düşünürken yarısından fazlası önümüzdeki 12 ay içinde paralarının biteceğini tahmin etti. Bunun yanı sıra 1,500 küçük işletmenin katıldığı ayrı bir ankette üç küçük firmadan ikisi ticaretin daha kötüye gitmesini beklediklerini söyledi.

Küçük İşletmeler Federasyonu’nun (FSB) anketinde Noel’e ve Brexit geçiş döneminin sonuna doğru ilerlerken küçük işletmelerin inanılmaz derecede zor bir ticaret dönemi bekledikleri bildirildi.
İngiltere Covid 25 Ekim
Kaynak: Worldometer

Çalışmalar, İşçi Partisi’nin neredeyse yarım milyon kendi hesabına çalışan işçinin, devlet desteğinden mahrum bırakıldığı yönündeki eleştirisini takip etti.

Rishi Sunak ise geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, koronavirüsle ilgili iş destek planını, işçilerin ücretlerinin başlangıçta planlanandan daha büyük bir payını ödeyecek şekilde önemli ölçüde genişleteceğini, serbest meslek sahipleri için daha fazla para ve yerel kilitlenmelerden etkilenen bölgelerdeki işletmeler için yardım vereceğini söyledi.

Kings’ Business School tarafından yapılan çalışmada ilk koronavirüs kilitlenmesinin zirvesinde pandeminin etkilerini ölçmek için 350’den fazla girişimci sorgulandı. Neredeyse üçte ikisi (%61) ticaretteki düşüş nedeniyle işletmelerinin gelecekteki varlığının tehdit altında olduğunu bildirdi.

Araştırmacılar, bunun potansiyel olarak 16,6 milyon İngiltere işinin risk altında olduğunu gösterdiğini söyledi ki küçük işletmelerin, özel sektör tarafından üretilen 2,2 trilyon sterlinlik ciroya %52 katkıda bulunduğu ve tüm özel sektör çalışanlarının %60’ını istihdam ettiği eklendi.

Araştırmaya meslektaşları Dr. Przemysław Zbierowski ve Pierre-Jean Hanard ile birlikte liderlik eden Prof. Ute Stephan şunları söyledi: “Girişimciler iyimserken ve işleri üzerindeki olası uzun vadeli olumlu etkileri görebilirken, birçoğunun hayatta kalma modunda olduğu da açıktı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu