Yatırım yapmaya başla!

COVID-19’un Dünya Genelinde Gürültü Kirliliğini Düşürdüğü Saptandı

Corona virüsünün dünya genelinde yaygınlaşması ile beraber gürültü kirliliğinde yüzde 50’ye varan düşüş yaşandı.
COVID-19’un Dünya Genelinde Gürültü Kirliliğini Düşürdüğü Saptandı

2020 yılının ilk günlerinden itibaren dünyanın bir numaralı gündem maddesi Corona virüsü oldu. Çin’de ortaya çıkan virüs kontrol altına alınamadı ve kısa sürede dünya genelinde yayılım gösterdi. Virüsün halen yayılımı sürüyor ve uzmanlar sonbahar aylarında yeni bir dalganın geleceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Son rakamlar ışığında dünya genelinde COVID-19 tanısı alan kişi sayısı 15.5 milyonu geçmiş durumda. 634 binden fazla insanın ise hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Corona virüsünün bu denli yayılması nedeniyle hayat baştan aşağı değişti. İnsanlar evlerinde kapanmak durumunda kaldı. Şirketlerin büyük bölümü uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Üstelik salgının önümüzdeki süreçte de etkisini sürdürmesi bekleniyor. Virüsün ortadan kalkması için etkili bir aşının bulunması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 aşısının en iyi ihtimalle 2021 yılının yaz aylarında hazır olacağını açıklamıştı. Virüsün hayat üzerindeki etkisi dünya üzerinde farklı değişimlerin de yaşanmasına neden oluyor. Yapılan son araştırma COVID-19 döneminde gürültü kirliliğinin azaldığını gösteriyor.

Gürültü Kirliliği Azaldı

Gürültü Kirliliği Azaldı

Corona virüsünün hızla yayılması sonrası dünya genelinde etkileşim azaldı. Uçuşlar durduruldu ve karantina uygulamaları hayata geçirildi. Pek çok sosyal eylemin de iptal edilmesi ile beraber dünyanın daha sessiz bir gezegen olmasına zemin hazırlandı. Araştırmalar tüm bu gelişmeler ışığında gürültü kirliliğinde yüzde 50 oranında azalma olduğunu gösteriyor.

Çalışmada 117 ülkenin sismik istasyonlarından elde edilen veriler derlendi. Özellikle Mart ve Nisan aylarında sismik gürültülerin azaldığı belirtiliyor. Özellikle büyükşehirlerde sessizliğin kendisini gösterdiği tespit edildi. Uzmanlar dünyanın içinden geçtiği bu dönemi antropause olarak adlandırıyor.

Normal hayat akışında yer alan pek çok olayın gerçekleşmemesi ile beraber böyle bir sessizlik dönemine girildiği belirtiliyor.Bu dönemde ayrıca bilim insanlarının depremleri daha iyi tespit edebildiği ve doğal sesler ile sismik sesler arasında ayrım yapabildiği söyleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum