Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citigroup Analistlerine Göre Bitcoin Uluslararası Ticarette Kullanılabilir

Citi'nin araştırmacıları, Bitcoin'in uluslararası ticaret para birimine dönüşerek küresel ticarette kullanılabileceğini düşünüyor.
Citigroup Analistlerine Göre Bitcoin Uluslararası Ticarette Kullanılabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD bankacılık devi Citi, Bitcoin’in ilerleyen günlerde uluslararası bir ticaret para birimi haline gelebileceğini öne süren yeni bir rapor paylaştı. Raporda kripto paranın mevcut durumundan bir ödeme aracı haline gelecek değişimine yer veriliyor.

Araştırmacılar BTC’nin küresel erişimi ve tarafsızlığıyla birleşen temel özelliklerinin, yaklaşık yedi yıl içinde uluslararası ticaret için tercih edilen para birimine dönüşebileceğini tahmin ediyor. Raporda, Bitcoin’i önemli kılan şeylerle ilgili algılar gelişmeye ve yeni fırsatlar yaratmaya devam ederken, diğer yandan da ana akım olma algısını artırmaya devam ettiğine yer verildi.

BTC Ticarette Kullanılabilir

BTC Ticarette Kullanılabilir

Citi araştırmacıları küresel erişim potansiyeli ve tarafsız olması ile BTC’nin uluslararası ticarette kullanılan para birimi haline gelebileceğine inanıyor. Bitcoin’in merkezi olmayan ve sınırsız tasarımından, döviz açığının olmamasından, para taşımadaki hızı ve maliyet avantajından, ödemelerinin güvenliğinden ve izlenebilirlik gibi avantajlarının olduğu belirtiliyor.

Citi’nin raporu, küresel ticaret para birimi rolündeki Bitcoin’in, ithalatçılar ve ihracatçılar tarafından mal ve hizmetlerin doğrudan ödenmesi için kullanılabileceğini ve bu da uluslararası ticaret sürecini basitleştirdiğini açıklıyor.

Kripto Paraların Merkeziyetsiz Olması Avantaj

Kripto Paraların Merkeziyetsiz Olması Avantaj

Merkezi olmayan bir kripto para birimi, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ne tercih edilebilir. Çünkü hiçbir hükümet veya dış kuruluş ticari para biriminin arzını etkileyebilecek adımlar atamaz ve bu da ticareti siyasi kaygılardan uzak tutmayı sağlar.

Bununla birlikte, Citi araştırmacıları, bu vizyonun gerçekleşmesinin önünde bir dizi potansiyel engel olduğunu hatırlatıyor. Raporda, Bitcoin’in kapasitesinden çok daha yavaş gerçekleştirilen işlemlerin, kripto paranın ölçeklenebilirlik sorunları olduğuna yer veriliyor.

Araştırmacılar kurumsal yatırımcıların girişi ile kripto para birimine olan güvenin arttığını ancak hala yaygın olarak benimsenmeyi sınırlayabilecek kalıcı sorunlar var olduğuna dikkat çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda Tesla, MicroStrategy ve Square gibi şirketler büyük çapta Bitcoin alımları gerçekleştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%