Yatırım yapmaya başla!

Cisco’nun Güvenlik Raporuna Göre Siber Saldırganlar Facebook’ta Cirit Atıyor!

Sosyal medya devi Facebook ile ilgili hazırlanan yeni bir rapor, siber saldırganları Facebook’ta rahat bir şekilde hareket ettiğini ortaya çıkardı.
Cisco’nun Güvenlik Raporuna Göre Siber Saldırganlar Facebook’ta Cirit Atıyor!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, bilindiği üzere son yıllarda çok sayıda skandal ile gündeme geliyor. Başta Cambridge Analytica olmak üzere pek çok veri skandalı ile gündeme gelen sosyal medya devi, yeni bir güvenlik raporu ile gündeme geldi. Dünyanın önde gelen çok uluslu ağ şirketi Cisco’nun siber güvenlik birimi Talos tarafından açıklanan rapora göre siber saldırganlar Facebook’ta adeta cirit atıyor.

Dolandırıcılık faaliyetlerinin yaygın bir şekilde yürütüldüğü Facebook’ta siber korsanların hiç zorluk çekmediği belirtildi. Saldırganların sosyal medya platformunda rahat bir şekilde kredi kartı bilgisi sattığına yer verilen raporda, Facebook’un bu faaliyetlere seyirci kaldığına dikkat çekildi.

Saldırganlar Facebook’ta Çekinmiyor

Saldırganlar Facebook’ta Çekinmiyor

Güvenlik şirketinin Facebook üzerinde yaptığı araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu. Rapora göre siber suç örgütlerinin Facebook’ta kredi kartı bilgilerini satışa çıkardığını ve bunu gruplar aracılığı ile rahat bir şekilde gerçekleştirdiğine yer verilmiş. Şirket bu yönde faaliyet gösteren 74 grubu tespit ederken, bu gruplarda toplamda 385 binden fazla üyenin olduğunu açıkladı.

Sosyal medya devi, büyük çoğunluğu geçtiğimiz yıl içerisinde faaliyet gösteren bu grupların büyük bölümünü platformdan uzaklaştırdı. Konuyla ilgili bir Facebook yetkilisi ise durumun farkında olduklarını ifade ederek “Bu gruplar spam ve finansal sahtekarlığa karşı politikalarımızı ihlal ettikleri için platformumuzdan kaldırılmıştır.” sözlerine yer verdi. Facebook ayrıca söz konusu grupların sahibi olan hesapların bir daha grup açmasını engellediğini vurguladı.

Siber Suçların Sonu Gelmiyor

Siber Suçların Sonu Gelmiyor

Sosyal medya devinin platformdaki dolandırıcılık ve siber suç faaliyetlerini engellemesine rağmen, tam olarak başarılı olduğunu söylemek zor. Çok sayıda grup ve hesaba yaptırım uygulanmasına rağmen halen kötü niyetli grupların açılmaya devam ettiği ve dolandırıcılık faaliyetlerinin yürütüldüğüne dikkat çekiliyor.

Bilindiği üzere Facebook genelinde 2 milyardan fazla kullanıcı bulunuyor. Böylesine devasa büyüklüğe sahip bir platformun varlığı, kötü niyetli kişiler için uygun bir zemin oluşturuyor. Sosyal medya devi topluluk kurallarını ihlal eden kaynakları ortadan kaldırmak için pek çok güvenlik şirketi ile işbirliği yürütüyor. Cisco’nun siber güvenlik araştırmaları birimi Talos ta bu şirketler arasında yer almakta.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum