Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’deki Baskı Ülkenin Bitcoin İşlemlerindeki Payını Azalttı

Çin hükümetinin kripto para piyasasına olan yasaklayıcı tutumu, ülkedeki Bitcoin işlem sayısında büyük düşüş yaşanmasına neden oldu. Ayrıntılar haberde…
Çin’deki Baskı Ülkenin Bitcoin İşlemlerindeki Payını Azalttı
Yorum

Çin Merkez Bankası tarafından paylaşılan yeni bir rapora göre, ülkenin küresel Bitcoin işlemlerindeki payı yüzde 90’dan yüzde 10’a kadar düştü. Kurum hükümetin kripto paralar üzerindeki baskısının finansal piyasalar üzerindeki etkisini ortaya çıkaran bir rapor paylaştı.

Raporda ülkedeki tüm eşler arası borsaların ortadan kaldırıldığı ve böylece dijital para işlemlerinin büyük oranda engellendiği bildirildi. Çin ilk günden bu yana kripto para kullanımına karşı kısıtlayıcı duruş sergileyen ülkeler arasında yer alıyor. Hükümetin Bitcoin’e yönelik ilk yasaklaması 2013 yılında gerçekleşmişti.

Bunu, 2017 yılında yerel kripto para borsalarının faaliyetlerini tamamen durdurmaya zorlayan bir yaptırım takip etti. 2021 yılında ise Bitcoin madenciliğini ortadan kaldırmak adına katı kurallar alındı. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında ise tüm kripto işlemlerini yasa dışı olarak tanımlayan düzenlemeler yapıldı.

Yuan cinsinden BTC hacimleri
Kaynak: Statista

Statista verileri, yuan cinsinden Bitcoin ticaret hacminin yıllık payı, kripto para birimi borsalarının yasaklanmasıyla 2018’de sıfıra yaklaştığını ortaya koyuyor. Çin yuanı üzerindeki BTC ticaret hacmi sıfıra yaklaşsa da, Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı yasağın önüne geçemiyor.

Ülkede kripto para borsalarının yasaklanmasının ardından, kullanıcılar VPN üzerinden yabancı borsalara erişim sağlamaya başladı. Diğer yandan DeFi platformlarına da yoğun ilgi olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%