Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi Hizmet Sektöründeki Büyümeyle Pozitif

Çin’de hizmet PMI 54,9’a yükselerek, sektördeki iyileşmenin hız kazandığını gösterdi. Borsalar ise bu gelişmeyle kazanç tarafında seyrediyor.
Çin’in Şanghay Bileşik Endeksi Hizmet Sektöründeki Büyümeyle Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre Çin’de hizmet sektörü Temmuz’da keskin bir büyüme gösterdi. Caixin/Market Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), yılın yedinci ayında 54,9 puana çıktı. Bir önceki ay 50,3 değerinde gelmişti.

Söz konusu artış oranı, 2005 yılından bu yana ortalama olarak görülen en belirgin büyüme olarak kaydedildi. İş güveninin güçlendiği dönemde, yeni virüs vakalarının görülmesinin birikmiş işleri artırdığı bildirildi.

Caixin Insight Group ekonomisti Wang Zhe, 15 ay boyunca hizmet arz ve talebinin genişlediğini söyledi. Salgının Pearl River Delta bölgesinde kontrol altına alınmasıyla birlikte, firmaların talep toparlanmasına yetişmek için işe alımlarını artırdığını açıkladı.

Çin piyasaları hizmet sektöründe büyümenin hız kazanmasıyla, Çarşamba günü artıda seyrediyor.
Şanghay Bileşik Endeksi %0,55 Artıda
Kaynak: MarketWatch

Şanghay bileşik endeksi (SSEC), Salı günü 3.447,99 puandan kapandı. Üçüncü işlem gününe 3.442,94 seviyesinden start verdi. Açılışla birlikte sert yükselen Çin borsa endeksi, ardından sakin bir performans sergiledi.

TSİ 09.00 itibarıyla %0,74 artıda, 3.473,56 puandan işlem görüyor. Gün içinde kaydettiği en yüksek nokta 3.473,39 puan şeklinde. Şanghay bileşiği altında yer alan 694 şirketin hisse senedi yükseldi, 710 tanesinde düşüş oldu.

En çok artan ilk üç hisse %12,36 ile Ningbo Ronbay New Energy Tech Ltd (688005), %11,19’la Guangdong Jia Yuan Technology Co Ltd (688388) ve %10,07’yle Baotailong New Materials Co Ltd (601011) oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu