Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Reform Holding ve Dagong Gelişmeleri ile Kabul Edilen Yapılandırma

Çin'de derecelendirmelerin şirket performanslarını etkilemesi, kredi yapılandırılma gündeminde ortak kabul gelişmesi ve ayrıntılara bakış.
Çin’den Reform Holding ve Dagong Gelişmeleri ile Kabul Edilen Yapılandırma
Yorum

Bir Çinli devlete ait yatırım şirketi, düzenleyicilerin gevşek kurumsal yönetim ve çıkar çatışmaları nedeniyle lisanslarının askıya alındıktan sonra, ülkenin tanınmış kredi derecelendirme kuruluşlarından birini devraldı.

Xinhua Haber Ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin Reform Holding’in Dagong’un yüzde 58’ini elinde tutacağını söyledi.

Dagong, o zamanki Başkan Barack Obama’nın federal borç tavanını yükselttikten sonra ABD’deki notunu düşürdü 2011’de uluslararası arenada ön plana çıkmıştı.

Takipsizliğe Dikkat Çekildi

Takipsizlik Gündemi Dikkat ÇekiciDüzenleyiciler, kapsanan yayıncıların yüksek danışmanlık ücretlerini kabul etmek için Ağustos 2018’de askıya almalarına kadar Çin’in en büyük üç tahvil derecelendirme kuruluşundan biri olmaya devam etmişti.

Dagong’un menkul kıymetler düzenleyicisi Mart ayında bir yıl daha erteleme emri vermesi ve diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına ceza kesilmesinden sonra rehabilitasyon umutlarını kesmişti.

Düzenleyicilerin çıkar çatışması, kalite kontrol eksikliği ve derecelendirme yapıldıktan sonra kurumsal performansı takip edemediği ifade edilmekte.

Derecelendirmeler Performansı Etkiliyor

Şirketlerin Derecelendirmeleri Performans Tarafına YansıyorAjansın Başkanı Guan Jianzhong, Merkez Bankası valisinin yazdığı asılların askıya alınmasına, verilen cezaların bono piyasasında bir harekete neden olacağı iddiasıyla sistemik risk oluşturduğunu iddia ederek cevap verdi. Bay Guan’ın, Cuma günü telefon konuşmalarına ve yazılı mesajlara cevap vermediği belirtiliyor.

Çin’in 12.5 milyon dolarlık tahvil piyasası yabancı sermayeyi çekmek istediğinden ve Çin tahvillerinin küresel ölçütlerle bütünleştirilmesinden dolayı, Çin’in derecelendirme kalitesi daha büyük bir uluslararası öneme sahip oluyor.

Çin’in 5.791’li şirket ihraç edenlerin yaklaşık %12’si Dagong’tan, %70’i AA ve üstü olarak derecelendirilen notlarını almaya devam ediyor. 

Çinli derecelendirme uzmanları, düzenleyicilerin, bonoların sektördeki yolsuzluğu artırmaya yardımcı olmak için AA olarak derecelendirilmesi gerekliliğine dikkat çekmekte. (AA’nın altında derecelendirilenler listeye girdikten sonra düşürülmüş.)

Yapılandırma Kabul Edildi

Kredi Yapılandırılması Kabul EdildiOcak ayında S&P Global, Çin tahvillerini derecelendirme lisansı alan ilk yabancı kredi derecelendirme kuruluşu oldu. Henüz bir derecelendirme ise yayınlanmadı.

Çinli düzenleyiciler, yerli ajansların verdiği tek tip pozitif derecelendirmelerin yabancı yatırımcıları temkinli yaptığının farkında. Ancak, devlete ait şirketler ve yerel yönetimler tarafından verilen nispi bağların kalitesini ayırt etmek hızlı bir şekilde politik bir mayın tarlasına dönüşmekte.

China Reform Holdings Stratejik devralma duyurusunda yaptığı açıklamada, “ Şu anda, büyük risk önleme şartlarının uygulanmasının arka planı altında, risk açıklamasında kredi notunun önemi giderek artmaktadır.” dedi.

Devlete ait sermayenin işletme işlevini daha da geliştirmek, merkezi işletmelerin sorumluluğunu yerine getirmek ve yüksek kaliteli kalkınmayı teşvik etmek için grup, Dagong International’ın kredi notu ile dostane bir görüşme yaptı ve her iki tarafın oy birliği ile Dagong Kredisinin stratejik bir şekilde yeniden yapılandırılmasının hayata geçirilmesine karar verdiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu