Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Uygulanan Yasaklardan PUBG ve Fortnite Dahil 20 Oyun Daha Nasibini Aldı!

Çin’de uygulanan yasakların sonu gelmiyor. Son olarak içlerinde Fortnite ve PUBG’nin yer aldığı 20 popüler oyun yasaklandı.
Çin’de Uygulanan Yasaklardan PUBG ve Fortnite Dahil 20 Oyun Daha Nasibini Aldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, bilindiği üzere internet dünyası üzerindeki uyguladığı yasaklar ile tanınıyor. Ülkede Google Facebook, WhatsApp gibi pek çok platform çeşitli gerekçeler gösterilerek hükümet tarafından yasaklanmış durumda. Son dönemde Çin hükümetinin oyun pazarına gözünü diktiği görülüyor.

Hükümet geçtiğimiz aylarda oyun yayıncılarının buluşma noktası olan Twitch’e erişim yasağı getirmişti. Ancak görünen o ki hükümet bu yasakla yetinmiyor. Son olarak aralarında PUBG ve Fortnite gibi dünyanın en popüler oyunlarının yer aldığı toplamda 20 oyuna yasak getirildiği açıklandı

Çin’de Çok Konuşulacak Karar!

Çin’de Çok Konuşulacak Karar!

Çin’de söz konusu platformların yasaklanma kararı Online Etik İnceleme Kurulu tarafından veriliyor. Kurulun verdiği son karar ses getirecek türden. Yapılan incelemeler sonrasında kurul, başını Fortnite ve PUBG gibi popüler yapımların çektiği 20 oyunun yasaklandığı belirtildi.

Bu oyunlar arasında Overwatch, League of Legends, H1Z1, Diablo ve World of Warcraft gibi dünyanın önde gelen yapımları bulunuyor. Uygulanan yasaklarla ilgili olarak inceleme kurulu, söz konusu engellere başlıca sebep olarak oyunlarda yer alan genel şiddet unsurlarını gösterilirken, bu unsurların gençleri şiddete ve olumsuz davranışlara teşvik ettiği belirtildi.

Çin’de uygulanan şok yasağın ardından oyun geliştiriclerinden henüz herhangi bir açıklama gelmiş değil. Bir diğer söylenti ise Çin’de önümüzdeki dönemde Steam gibi çevrimiçi platformların piyasaya çıkma olasılığı oldu. Bu nedenle hükümetin politik nedenler ile bu oyunları yasaklamış olma ihtimali konuşuluyor. Hükümet önümüzdeki günlerde almış olduğu bu karardan geri adım atar mı zaman gösterecek.

Çin hükümeti tarafından yasaklanan 20 oyun ise şu şekilde:

PlayerUnknown’s Battleground
Fortnite
Arena of Valor
League of Legends
Blade & Soul
Chu Liu Xiang
Overwatch
Diablo
World of Warcraft
H1Z1
Alliance of Valiant Arms
Ring of Elysium
Paladins
Free Fire Battlegrounds
Knives Out
Quantum Matrix
Westward Journey
Code: Eva
The Legent of Mir 3
Swords of Legends Online

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu