Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Merkez Bankası, Kripto Paraların CBDC Sürecini Hızlandırdığını Açıkladı

Kripto paraların dijital yuanın gelişimi için önemli bir bağlam olarak belirtildi.
Çin Merkez Bankası, Kripto Paraların CBDC Sürecini Hızlandırdığını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dijital paralar, kripto varlıkların değer kazanması ile daha fazla ilgi görmeye başladı. Ülkelerin merkez bankaları bu alana yönelik çalışmalarına ağırlık veriyor: Çin Halk Bankası, dijital yuan çalışmalarını sürdürüyor.

Ülkenin düzenleyici kurumundan, CBDC geliştirmesinde, kripto paraların önemli derecede rol oynadığına yer verildi. Çin Halk Bankası’nın (PBoC) E-CNY Araştırma ve Geliştirme Çalışma Grubu tarafından yayınlanan yeni bir raporda, kurum yeni para biriminin arka planı ve temel hedeflerine yer verdi.

Kripto Varlıkların Spekülatif Yapısı Yinelendi

Kripto Varlıkların Spekülatif Yapısı Yinelendi

Para biriminin araştırma ve geliştirme zaman çizelgesini özetleyen makale, PBoC’nin ilk olarak 2014 yılında dijital fiat para birimini incelemek için bir görev gücü oluşturduğunu belirtiyor.

PBoC, yeni makalenin ilk kez ortaya koyduğu gibi, programlanabilirliğe izin vermek için akıllı sözleşmelerin kullanılması da dahil olmak üzere e-CNY için bu gelişmelerden yararlanıyor.

Kurum, teknolojik değişim ve perakende ödeme hizmetlerine yönelik geniş kapsamlı yenilikler konusunda olumlu bir görüşe sahip olsa da, merkezi olmayan kripto para birimlerinin spekülatif varlıklar olduğuna yer veriyor.

Açıklamada bu varlıkların finansal güvenlik ve sosyal istikrar için riskler taşıdığına yer verildi. e-CNY’nin teknik olarak sınır ötesi kullanıma zaten hazır olduğu göz önüne alındığında, PBoC yine de G20 ve diğer kuruluşlardan gelen girişimlere aktif olarak yanıt vereceğini ve sınır ötesi ödemeler için olası pilot çalışmaları araştıracağını söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%