Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Madencilere Yönelik Kısıtlamaları Bitcoin’i Baskılayabilir

Veriler, Bitcoin'in madencilik maliyetinin düştüğünü ve fiyat hareketinin baskılanabileceğine işaret ediyor.
Çin’in Madencilere Yönelik Kısıtlamaları Bitcoin’i Baskılayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’in son dönemde fiyatının belirlenmesinde, madencilik sektöründe gerçekleşen gelişmeler önemli rol oynuyor. Tesislerin önemli bir bölümü Çin’de konumlandırılmış durumda. Son dönemde Çin hükümetinin madencilere yönelik kısıtlayıcı adımlar attığı biliniyor.

Bir analist ise hükümetin madencilere yönelik baskısının, BTC’nin fiyat hareketini olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. Yatırım firması Capriole CEO’su Charles Edwards, Çin’de madencilere yönelik fud’ların Bitcoin fiyatı için sağlıklı olmadığını söyledi.

Bitcoin üretim maliyeti ve BTC/USD grafiği
Kaynak: Charles Edwards/ Twitter

Bitcoin’deki hash gücünün dağıtılması ve elektrik maliyetindeki yükseliş ve ağı çalışır durumdaki maliyetlere dikkat çekiliyor. Edwards’ın da belirttiği üzere Bitcoin üretim maliyeti çok nadiren spot fiyatla kesişir. Bu durum boğa koşularının ardından gelen bir fiyat düşüşüne işaret edebilir.

Tarihsel performansa bakıldığında, 2017 ile benzerlikler hemen göze çarpıyor. O yıl genelinde Bitcoin, aralarında önemli bir geri çekilme ile iki yerel zirveye koştu. Bu olay aynı zamanda spot fiyatın üst üretim maliyeti sınırının altına düşmesine de tanık oldu.

Kullanıcılar epeydir Çin’deki madencilik alanlarında yaşanan olumsuz gelişmelerden şikayet ediyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor bu gelişmelerle ilgili Çin’in madencilik üzerindeki baskılarının ülke için bir trajedi olduğunu, Bitcoin için bir baş belası ve Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileri için beklenmedik bir durum olduğunu söylemişti.

Bitcoin ise an itibariyle düşüşünü 37.000 doların altına düşürdü. Günlük tabloda %4’e yakın değer kaybeden BTC, 36.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%