Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Gösterge Kredi Faizini Değiştirmezken Asya Hisseleri Düşüyor

Çin'in merkez bankası birincil borç verme oranlarında değişikliğe gitmezken, Asya-Pasifik hisseleri düşüş gösteriyor.
Çin Gösterge Kredi Faizini Değiştirmezken Asya Hisseleri Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya-Pasifik bölgesinde koronavirüs durumu ciddiyetini korurken, yatırımcılar bu konudaki gelişmelere odaklanıyor. Yatırımcılar, Çin’in merkez bankasının bugünkü toplantısını da izlerken, oranlarda beklendiği gibi değişikliğe gidilmedi. Kurumsal ve hanehalkı kredileri için gösterge kredi faiz oranı sabit tutuldu.

Çin 1 yıllık kredi faiz oranını (LPR) %3,85’te tutarken, 5 yıllık LPR’yi %4,65’te bıraktı. Oranlar sekizinci ayında da değiştirilmedi.
1 Yıllık LPR Oranı
Kaynak: Trading Economics

Yıllık bazda yapılan hamleler incelendiği zaman; 1 yıllık LPR toplam 30 baz puanlık faiz indirimiyle karşılaştı. 5 yıllık faiz ise 12 baz puanlık iki indirimle düşürüldü. Yeni ve ödenmemiş kredilerin çoğu LPR’ye dayanırken, beş yıllık oran ipoteklerin fiyatlandırılmasını etkiliyor.

PBOC’nin bugün oranları sabit bırakması, ekonomik temellerin iyileştirilmesi ve gelecek yıl faiz artırımına ilişkin spekülasyonları artırdı. Oran kararı, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki koronavirüs şoklarından kaynaklanan ekonomik toparlanmanın sürdüğünü yansıtıyordu.

Merkez bankasının geçen hafta likiditeyi desteklemek için şimdiye kadarki en büyük orta vadeli fon enjeksiyonunu yapmasının ardından geldi. Ekonominin yoluna girmesiyle bazı üst düzey merkez bankası yetkilileri son zamanlarda gevşek para politikalarından çıkma konusunu gündeme getirmeye başladı.

Bölgede bazı Kuzey Asya ülkelerinde koronavirüsünde durumu ciddiyetini korurken, Asya-Pasifik hisseleri haftaya düşüşle başladı.
Şanghay Kompozit %0,60 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Çinli gösterge Şanghay Kompozit, %0,60 oranında artıda 3415,39 puanda seyrediyor. Endeks, geçen haftayı 3394,90 puandan tamamladıktan sonra yeni haftaya hafif ekside başladı. Günün en düşük seviyesi olan 3381,12 puanı kaydettikten sonra dik bir yükseliş kaydeden endeks, 3423,61 puana kadar çıktı.

Çin’in diğer göstergesi olan Shenzhen Komponent ise %1,70 oranında artıda 14.085,44 puanda seyrediyor. Endeks, güne 13.858,66 puandan başladıktan sonra 13.819,70 – 14.094,02 puan aralığında dalgalandı. Endekste 1 yılın en yüksek seviyesi 14.149,14 puan olarak kaydedilmişti.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi ise %0,24 oranında ekside 26.433,79 puanda seyrediyor. Endeks haftaya düşüşle başladıktan sonra 16.274,65 puana kadar geriledi. Buradan yükselişe geçen endeks, negatif bölgedeki seyrini sürdürüyor.

SMIC’nin Hong Kong borsasına kayıtlı hisseleri, %4,13 oranında değer kaybıyla 19,04 Hong Kong doları seviyesinden işlem görüyor.
SMIC Hisseleri %4,13 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Geçen haftaki işlemleri 19,86 HKD seviyesinden sonlandıran hisseler, yeni haftaya 19,20 HKD seviyesinden başladı. Günün en yüksek seviyesini 19,74 HKD ile kaydeden SMIC hisseleri, 18,90 HKD seviyesine kadar geriledi. Hisseler 5 günde %13,94 oranında değer kaybetti.

SMIC hisselerindeki düşüş, ABD Ticaret Bakanlığı’nın şirketi kara listeye eklemesiyle alakalı. ABD teknolojilerine erişimin sınırlanmasıyla da şirketin üzerindeki kara bulutların varlığı artmaya devam ediyor.

Asya’daki diğer endekslere baktığımızda ise Japon Nikkei 225 endeksinin %0,59 ve Topix endeksinin %0,66 düşüş kaydettiği görülüyor. Güney Kore göstergesi Kospi endeksi ise %0,4 oranında kayıpla işlem gördü. Avustralya göstergesi S&P/ASX 200 endeksi de %0,27 oranında kaybın ardından %0,08 ekside kapanış yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu