Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hükümeti Kripto Para Madencilerine Desteği Kesmeye Hazırlanıyor

Bitcoin, Çin’den gelen olumsuz haberler ile düşmeye başladı.
Çin Hükümeti Kripto Para Madencilerine Desteği Kesmeye Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin hükümetinin uzun zamandır kripto para piyasasına yönelik kısıtlayıcı tutumu biliniyor. Son olarak Çin Devlet Planlayıcısı, yeni kripto madencilik projeleri için finansal desteğin kesilmesini istiyor.

Bilindiği üzere Çin, madencilik faaliyetlerinin en yoğun bir şekilde yürütüldüğü ülkelerin başında geliyor. Son aylarda hükümetin bu sektöre yönelik baskısı, madencilerin tesislerini başka ülkelere taşımasını sağlamıştı.

Ülkenin devlet planlayıcısı, kripto madencilik projelerinin elektrik piyasasında var olmasına izin vermeyeceğini ve yeni kripto madencilik projelerinde enerji tüketim kontrollerini güçlendireceklerini açıkladı.

Çin haberi sonrası BTC düştü
Kaynak: Paratic Piyasalar

Diğer yandan Çin Merkez Bankası’ndan da kripto paraların seyrini olumsuz etkileyecek açıklamalar geliyor. Düzenleyici kurum kripto ile alakalı aktivitelerin yasal olmadığını ve risklerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini belirtti.

Banka, kripto ile alakalı yasa dışı finansal faaliyetlerin ciddi bir şekilde cezalandıracağını ve yurt dışındaki borsaların Çin’deki vatandaşlara hizmet sunmaması gerektiğini belirtti.

Bu açıklamalar sonrası Bitcoin’de aşağı yönlü sert düşüş gerçekleşti. 45.000 dolar direncine kadar çıkan BTC, Çin’den gelen haberler sonrası 42.900 dolara kadar geriledi. Parite an itibariyle 42.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%