Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Kripto Para Kısıtlamaları Piyasayı Kontrol Etme İsteği Olabilir

Büyük kısıtlamalar,, düzenleyicinin kendi dijital para birimini yaygınlaştırma isteğinden kaynaklanabilir.
Çin’in Kripto Para Kısıtlamaları Piyasayı Kontrol Etme İsteği Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin hükümeti tarafından kripto paralara yönelik kısıtlayıcı adımlar, ülkenin sektörü bir bütün olarak öldürmeyi dört gözle beklediği anlamına gelmiyor olabilir. Bir makaleye göre Çin’in ABD ile rekabet edebilmek için hızla gelişen endüstriyi kontrol altına almaya çalışıyor olabilir.

Ülkedeki kripto para işlemlerine getirilen kısıtlamaların ardından Çin, vatandaşları tarafından kripto para işlemlerinin kullanılmasından memnun olmayan ülkeler listesine katıldı. Dünyanın diğer tarafında ABD, Çin’in Bitcoin yasağından sonra daha fazla fırsat görüyor.

SEC tarafından yapılan son açıklama, kriptonun bir ödeme aracı olarak kullanımını engellememekle beraber, sektörü kontrol etmeye yönelik olmuştu. Bitcoin’deki son boğa koşusunun ardından ABD’deki finans kurumları dijital varlık endüstrisine daha fazla bakmaya ve müşterilerini bu sektöre çekmeye başladı.

Uzmanlara göre sektör üzerinde tam kontrol ile, daha fazla kurumsal yatırımcı 2 trilyon dolarlık piyasaya girebilecek ve içinde nispeten güvende hissedebilecek. ABD’deki kurumsal yatırımcıların desteği ve Çin’deki madencilerin büyük bölümünün buraya taşınması ile beraber, kripto para piyasası kısa süre içerisinde toparlandı.

Çin için Bitcoin’in kendisiyle bir mücadele içinde olmadığı ancak kendi dijital ödeme yöntemini yaygınlaştırmak istediği belirtiliyor. Piyasada rekabet olmadan, dijital yuan ülkedeki tek ödeme aracı olabilir ve tüm dijital varlık endüstrisi Çin Halk Bankası’nın kontrolünde olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%