Yatırım yapmaya başla!

Çin Hükümeti ABD’yi TikTok’u Gasp Etmekle Suçluyor

Çin basınında yer alan haberlerde hükümette TikTok’un ABD tarafından gasp edildiği düşüncesi hakim.
Çin Hükümeti ABD’yi TikTok’u Gasp Etmekle Suçluyor

Son yıllarda Çin ile ABD arasında yaşanan gerilim teknoloji ve sosyal medya şirketlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bilindiği üzere bir süredir ABD hükümeti TikTok ve WeChat’i yasaklamak adına somut adımlar atmaya başladı. Trump yönetimine göre bu uygulamalar kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşıyor ve ulusal güvenlik tehdidi oluşturuyor. Uygulamaların erişilebilir olması için ABD operasyonlarının başka bir şirkete satılması gerekiyor.

TikTok için daha önce Microsoft, Twitter ve Oracle gibi şirketlerin talip olduğu gündeme gelmişti. Yapılan görüşmeler sonucu TikTok’un ABD operasyonları Oracle ve Walmart’a devredilecek. Tabi bu devir için ABD’nin yanı sıra Çin hükümetinin de onayı gerekiyor. Ancak gelen haberler hükümetin bu değişime sıcak bakmadığı yönünde.

Çin Hükümeti Satışa Razı Değil

Çin Hükümeti Satışa Razı Değil

Oracle ile Walmart’ın TikTok Global adı altında yeni bir şirket kuracağı ve uygulamanın faaliyetlerinin bu şekilde sürdürüleceği belirtilmişti. Ancak Çin hükümetine yakın kaynaktan yayınlanan bir yazıda, “Çin’in kirli ve adaletsiz, zorbalık ve gasp temelli böyle bir anlaşmaya yeşil ışık yakmak için hiçbir nedeni yok.” ifadeleri kullanıldı ve ABD hükümetinin hamlesinin zorbalık olduğu belirtildi.

Hükümete göre ABD hükümeti kendi bünyesinde olmayan ancak emsallerinden daha başarılı şirketleri durdurmak adına ulusal güvenliği bahane ediyor. TikTok’un ABD’de yasaklanması halinde bu durumun büyük tepki çekeceği belirtilen yazıda, uygulamanın başka bir şirkete satılması için baskı yapıldığına değiniliyor.

Kurulması planlanan TikTok Global’in beş yönetim kurulu üyesinden dördü ABD’li biri Çinli olacak. Ancak Bytedance’ın uygulamanın kaynak kodları üzerindeki denetleme yetkisinin süreceği belirtiliyor. China Daily uzun vadede TikTok Global’in Bytedance’a büyük zarar vereceğini düşünüyor. Yazıda ABD’nin bitmek bilmeyen taleplerine boyun eğmenin Çinli şirketin sonu olabileceğine yer veriliyor. Önümüzdeki günlerde TikTok – ABD hattında yeni gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum