Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Dijital Yuan Cüzdanları Geniş Kullanım Alanına Sahip Olacak

Merkez bankasından yetkili dijital yuan projesine dair konuştu.
Çin’in Dijital Yuan Cüzdanları Geniş Kullanım Alanına Sahip Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası hızla büyürken, ülkelerin merkez bankaları da kendi dijital para teknolojilerini geliştirmeye hız vermiş durumda. Bu alanda en önde giden ülkelerden birisi Çin olmakta. Bir süredir dijital yuan testleri devam ediyor.

Çin’in Merkez bankasının Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü genel müdürü Mu Changchun’a göre, dijital yuan cüzdanlarının, herkesin farklı formatlarda kullanabilmesini sağlamak için tasarlandığını söyledi.

Farklı Talepler Karşılanacak

Farklı Talepler Karşılanacak

Yetkili dijital yuanı fiziksel, dijital, kişisel veya halka açık olanlar dahil olmak üzere çeşitli cüzdanlarda saklanabileceğini ve cüzdanların kullanıcıların farklı talepleri karşılamak için tasarlandığını ifade etti.

Çin Halk Bankası, gelecek düzelenecek Pekin Kış Olimpiyatları’nda ilk kez kullanılmak üzere birkaç şehirde dijital yuan denemeleri yürütüyor. Şimdiye kadar, Ant Group Co.’nun Alipay ve Tencent Holdings Ltd.’nin WeChat Pay’i gibi çevrimiçi ödeme platformlarının hakimiyeti göz önüne alındığında, dijital yuana karşı tüketicilerden az da olsa bir tepki geldi.

Mu, dijital yuanın Alipay ve WeChat Pay ile birlikte var olacağı ve ayrıca piyasadaki hakimiyetleri finansal istikrar riskleri yarattığı için bir yedek sağlayacağı sözlerini yineledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%