Yatırım yapmaya başla!

Çin Devlet Medyası: Kanada Vatandaşına Verilen İdam Cezası Bir Baskı Taktiği Değil

Çin'in devlet medyası Global Times, Kanada vatandaşının idam cezasına çarptırılması hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu ve bu da Çin-Kanada geriliminin artacağını gösterdi...
Çin Devlet Medyası: Kanada Vatandaşına Verilen İdam Cezası Bir Baskı Taktiği Değil

Çin devlet medyası, Çin’in bir Kanadalıya uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı için ölüm cezası vererek Kanada’ya baskı uygulamadığını belirtti ve böyle yaptığına ilişkin her türlü önermenin Çin yasalarına karşı kaba saygısızlık anlamına geldiğini savundu.

Son gelişmeler, Kanada polisinin ABD’nin isteğiyle Çin telekomünikasyon devi Huawei’nin CFO’su Meng Wanzhou’yu tutukladığı Aralık ayından bu yana zaten yeteri kadar gergin olan ilişkilerinin daha da kötüye gideceğine işaret etti. Keza Meng Wanzhou’nun ardından Çin, iki Kanadalıyı daha devlet güvenliğini tehdit ettikleri için tutuklamış fakat bu tutuklamalar Meng’in davasıyla ilişkilendirilmemişti.

Pazartesi günü alınan karara göre ise Çin’de uyuşturucu kaçakçılığından tutuklu olan Kanadalı Robert Lloyd Schellenberg’e idam cezası verildi.

 Kanadalı Robert Lloyd Schellenberg'e İdam Cezası Verildi Kanada vatandaşı 222 kg metamfetamin kaçırdığı için tutuklanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış, bu cezaya itiraz ettikten sonra ise Schellenberg’e idam cezası verilmişti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau konuyla ilgili açıklamasında, Çin’in ölüm cezasını “keyfi bir şekilde” uygulamayı seçmesinin “aşırı endişe verici” olduğunu söyledi. Çin ise Schellenberg’in cezasını Meng’in davasıyla ilişkilendirmedi ve milliyetçi Global Times gazetesi dün geç saatlerde yayınlanan bir makalesiyle dikkat çekti.

Global Times, Çin’in Kanada’ya ceza ile baskı uyguladığı fikrinin mantıksız bir spekülasyon ve Çin hukuku için kaba bir saygısızlık olduğunu yazdı.

Global Times: Çin Kanada'ya Ceza ile Baskı Uyguluyor Mantıksız Bir Spekülasyon Gazetede; “Kanada’daki kamuoyu son zamanlarda Çin’in Schellenberg’in davasını politikleştirdiğini iddia ediyor ancak aslında Kanada’nın yaptığı şey hukuku politikleştiriyor. Kanada ne yaparsa yapsın, bu hukukun üstünlüğü oluyor ama Çin için aynı şey geçerli olmuyor. Kanadalı seçkinler bu çifte standartlarla çok haklı hissediyorlar ve bu onlar için böyle kültürel ve değer narsisizminden uyanma zamanı” ifadeleri kullanıldı.

Global Times ayrıca idam cezasının Batı ülkelerine uyuşturucu kaçakçılığının Çin’de daha yüksek risklerle karşı karşıya kaldığına dair bir mesaj ileteceğini bildirdi.

Global Times: İdam Cezası Çin'in Batıya Uyuşturucu Kaçakçılığının Sert Risklerle Karşılaşacağının işareti Ve; “Duruşma aynı zamanda Çin’in yasasının uygulanmasında dış baskıya boyun eğmeyeceği mesajını da verecek” dendi. Öte yandan Schellenberg’in avukatı ise Pazartesi günü temyize başvuracağını dile getirdi. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü Sophie Richardson Reuters’a verdiği demeçte; “Çin, bu belirli milletten, bu belirli kişinin neden bu zamanda yeniden yargılanması gerektiğine dair birçok soru ile karşı karşıya kalacak” sözleriyle görüş bildirdi.

Zira Schellenberg 2014’te tutuklanmasına rağmen devlet medyası Çin-Kanada ilişkilerindeki bozulmanın ardından onun davasını yeniden ele almıştı. Son olarak ilgili haberlerde uyuşturucu kaçakçılığının Çin’de rutin olarak ağır bir şekilde cezalandırıldığı ve 2009’da bir Büyük Britanya vatandaşı da dahil olmak üzere pek çok mahkumun idam edildiği vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum