Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Bankaları Çevrimiçi Alışveriş Festivalinde Dijital Yuanı Destekleyecek

Dijital yuan AliPay ve WeChat Pay’e karşı üstün bir ödeme aracı olarak teşvik edilecek.
Çin Bankaları Çevrimiçi Alışveriş Festivalinde Dijital Yuanı Destekleyecek

Kripto para piyasasının büyümesi ile beraber devletler dijital para çalışmalarına hız verdi. Bu çalışmalarda en önde olan ülkelerden biri ise Çin olmakta. Son gelen haber Çin’in en büyük devlet bankalarının yaklaşan alışveriş festivali öncesi harekete geçtiğini gösteriyor. Ortaya çıkan bir rapor devletin en büyük 6 bankası, çevrimiçi alışveriş festivalinde CBDC’yi teşvik edecek.

Ülkede halihazırda Alipay ve WeChat Pay gibi önde gelen ödeme sağlayıcıları bulunuyor. Hükümet bu ödeme sistemlerine karşı çevrimiçi alışveriş festivalinde dijital yuan kullanılmasını önerecek. Bankalar, perakende satış noktalarını ve tüketicileri dijital cüzdanı indirmeye ve CBDC veya e-CNY kullanarak alışveriş yapmaya çağırıyor.

Dijital Yuan Mevcut Ödeme Hizmetlerinden Daha Üstün

Dijital Yuan Mevcut Ödeme Hizmetlerinden Daha Üstün

Bir banka yetkilisi geliştirdikleri dijital yuanın, Alipay ve WeChat Pay’den daha üstün özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Yetkili, “İnsanlar, dijital yuan ödemesi ile artık Alipay veya WeChat Pay’e güvenmek zorunda kalmayacağını anlayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Halihazırda AliPay ve WeChat Pay, Çin’deki mobil ödeme pazarının %98’ini oluşturuyor. Böylesine büyük bir hakimiyetin yerel finans sistemi için risk oluşturduğu belirtiliyor.

Devlet aynı zamanda teknoloji devi hakimiyetini azaltma ve internet sektöründeki rekabete aykırı davranışları kısıtlama çabalarını da artırıyor. Nisan ayı başlarında hükümet Alibaba’ya tekelci uygulamalar nedeniyle 2.8 milyar dolarlık rekor para cezası uygulamıştı.

CBDC’yi tanıtmakla görevli bir başka bankacılık yetkilisi, verinin sahibi WeChat Pay ve Alipay büyük bir veri okyanusuna sahip olduğunu ve bunun bir zenginlik olduğunu söyledi. CBDC pilot programındaki altı banka, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin Bankası, HSBC ve Çin İnşaat Bankası dahil olmak üzere ülkenin en büyük kredi veren kuruluşlarından oluşuyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum