Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

CIA Araştırmasına Göre TikTok’a Yönelik Casusluk İddiaları Doğru Değil

CIA son dönemde yasaklanması gündemde olan TikTok’un kullanıcı verilerine eriştiğine dair bir kanıt bulamadı.
CIA Araştırmasına Göre TikTok’a Yönelik Casusluk İddiaları Doğru Değil

Bir süredir sosyal medya gündeminde TikTok cephesinde yaşanan gelişmeler yoğun bir şekilde yer buluyor. Bilindiği üzere eğlenceli paylaşım uygulaması üzerinde ABD baskısı artmaya başladı. Trump hükümeti geçtiğimiz günlerde uygulamanın yasaklanmasına imkan tanıyan kararnameyi imzaladı.

Bytedance’a 45 günlük süre verildi ve bu süre içerisinde TikTok’un ABD operasyonlarının ülkedeki bir şirkete satılması gerekiyor. Aksi takdirde uygulamanın erişime kapanması söz konusu olacak. Bir süredir Microsoft’un TikTok ile görüşmeler yaptığı biliniyor. ABD’li şirketin 30 milyar dolar ödeme yaparak TikTok’un ülkedeki operasyonlarını satın alabileceği konuşuluyor.

Sosyal medya devinden de bir açıklama geldi ve ABD’nin bu hamlesinin hukuk ilkeleri ile bağdaşmadığının altı çizildi. Son olarak ABD istihbarat kurumu CIA, sosyal medya uygulamasına yönelik çarpıcı bir araştırma yaptı. Kurum TikTok’un casusluk yaptığına dair bir kanıta ulaşamadı.

CIA’den TikTok Araştırması

CIA’den TikTok Araştırması

The New York Times’ta yer alan habere göre CIA, TikTok’un faaliyetlerini mercek altına yatırdı. Yapılan çalışmada TikTok’un ABD’deki kullanıcıların verilerine ulaşamadığı tespit edildi. Bilindiği üzere sosyal medya uygulaması ABD’deki kullanıcıların verilerini Çin hükümeti ile paylaşmakla suçlanıyor. CIA’ye göre bu casusluk iddiasına dair bir kanıt bulunmuyor.

Analistler uygulamanın Çin merkezli Bytedance bünyesinde olduğu için böyle bir ihtimalin varlığını kabul ediyor. Ancak CIA araştırmasında böyle bir işaret yer almıyor. Trump hükümeti ise TikTok’un ABD’nin ulusal güvenliği için tehdit ettiğini her fırsatta vurguluyor. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Senator Mark Warner ise platformun bir tehdit olabileceğini ancak eğlenceli paylaşımların yapıldığı bir mecranın bu potansiyele sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Warner açıklamasında TikTok’tan ziyade bir diğer Çinli teknoloji devi Huawei’ye dikkat çekiyor. Senatör, Huawei’nin çok daha büyük bir tehdit olduğunu düşünüyor. Bunun sebebi ise teknoloji devinin yaptığı 5G çalışmaları ile kullanıcı verilerine erişim sağlayabileceği ve Çin hükümeti ile paylaşabilmesi ihtimali olmakta.

ABD ile TikTok arasında yaşanan gerilimde önümüzdeki günlerde neler yaşanacağını izleyip göreceğiz. Çin merkezli uygulamanın 15 Eylül tarihine kadar ABD’li bir şirkete satılması gerekiyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum