Yatırım yapmaya başla!

Facebook’tan Milyonlarca Kullanıcının Datası Çalındı Diyen Yazılımcının Hesabı Askıya Alındı!

Facebook, Cambridge Analytica hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Christopher Wylie’nin hesabını askıya aldı. İşte sosyal medya devine ilgi çekici suçlamalarda bulunan Wylie vehaberin detayları;
Facebook’tan Milyonlarca Kullanıcının Datası Çalındı Diyen Yazılımcının Hesabı Askıya Alındı!

Sosyal medya devi, ABD başkanlık seçimleriyle ilgili gelişmelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Daha geçtiğimiz gün Trump’ın kampanyasını yürüten şirketleri askıya aldığını açıklayan Facebook, şimdi de söz konusu şirketlerden Cambridge Analytica itirafçısının hesabını durdurdu.

SCL Group’un siyasi veri analiz firması Cambridge Analytica’nın yazılımcılarından Christopher Wylie, Facebook hesabının askıya alındığını Pazar günü Twitter hesabından onları ihbar ettiği gerekçesini öne sürerek paylaştı.

Dünya gündeminde yankı bulan olay, 28 yaşındaki Christopher Wylie’nin açıklamalarıyla daha da ilgi çekici hale gelmişti.

Nitekim Cambridge Analytica’da çalışan yazılımcı, şirketin psikolojik savaş araçları geliştirdiğini ve milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerini para karşılığında hükümetlere ya da şirketlere sattıklarını dile getirmişti.

İlaveten; 2017’de ABD seçimlerindeki rolü de dahil pek çok tartışmalı haberle gelen Facebook’un da bu işin içinde olduğunu söylemişti.

İddiaları reddeden Facebook’un olaydan haberdar olduğunu açıklayan Wylie, şirketin ABD seçimlerini etkileyebilmek amacıyla kurulduğunu belirtmişti.

Cambridge Analytica Çalışanı Christopher Wylie Açıklamaları Ayrıca Christopher Wylie şirket aracılığıyla Hilary Clinton’ın maillerinin çalınması, Rus petrol şirketlerine sızma gibi birçok işlemin gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

Tüm bunlara ek olarak; Cambridge Analytica’nın seçim öncesi insanlarda algı oluşturabilmek için 250 milyon sahte hesap oluşturduğunu ve 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin çalındığını iddia etmişti.

Böylelikle şirket insanların davranış biçimlerini analiz etmiş, psikolojik durumlarına göre çıkarılan grafiklerle Trump’ın seçim kampanyasına yardım etmişti.

Christopher Wylie Şirketin Seçimleri Etkilemek Amacıyla Kurulduğunu AçıkladıSonuçta; şirketin eski çalışanı Wylie, Facebook’tan kendisine gelen engeli duyurdu ve yine tüm dikkatleri üzerine çekti. Bunun yanında; Facebook’un sahip olduğu Instagram hesabının da kapatıldığı bilgisini paylaştı.

Yeri gelmişken; aynı nedenlerden dolayı Jim Carrey’nin de Facebook’u boykot ettiğini ve yatırımcılara şirket hisselerini satıp hesaplarını kapatma çağrısı yaptığını belirtelim.

Zira ünlü komedyen; Facebook’un Rus müdahalesinden kazanç elde ettiğini ve bu durumu düzeltmek için hala bir şey yapmadığını söyleyerek, “geleceğimizi önemseyen herkes bunu yapmalı” sözleriyle büyük ses getirmişti. Bakalım, Facebook tüm bu yaşananların ardından “kullanıcı gizliliği önceliğimiz” şeklinde bir yorum yapabilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum