Yatırım yapmaya başla!

50 Yaşın Üstündekilere Müjde: Bulmaca Çözmek Beyni 10 Yaş Gençleştiriyor!

Bulmaca severleri sevindirecek bir haber daha! Yapılan son araştırma, her gün bulmaca çözmenin beyni 10 yaş gençleştirdiğini ortaya çıkardı. İşte detaylar:
50 Yaşın Üstündekilere Müjde: Bulmaca Çözmek Beyni 10 Yaş Gençleştiriyor!

Bulmaca çözmenin faydaları hakkında yazılıp çizilen pek çok farklı şey olduğunu biliyoruz. Peki, birçok kişinin can sıkıntısını gidermek için yaptığı bu eylemin, beyni 10 yaş gençleştirdiğini biliyor muyuz? Evet, Londra’nın prestijli eğitim kurumlarından Exeter Üniversitesi ile Londra King’s Koleji’ndeki uzmanlar tarafından yapılan araştırmada varılan sonuç; bulmaca severlerin yüzünü güldürdü.

Türünün en büyük araştırmalarından biri olan çalışmada, 17.000 kişiden faydalanıldı. 50 yaş ve üzeri binlerce katılımcıya, ne kadar sıklıkla bulmaca çözdükleri soruldu.

Araştırmaya 17.000 kişi katıldı

Kognitif test sistemleri kullanılarak, katılımcıların beyin fonksiyonları ölçüldü. Düzenli olarak bulmaca çözenlerin; dikkat, mantık yürütme ve hafıza konusundaki testlerde çok daha iyi performans gösterdikleri ortaya çıktı.

Araştırmadan sonra Exeter Üniversitesi’nden Prof. Keith Wesnes; açıklamasıyla orta yaşlıları sevindirdi:

Exeter Üniversitesi’nden Prof. Keith Wesnes; açıklamasıyla orta yaşlıları sevindirdi

“Yaptığımız araştırmalar sonucunda; bulmaca çözme sıklığıyla, kognitif yetenekler arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu sonucuna vardık. Hatta düzenli bulmaca çözenler, kısa süreli hafıza, anlamlandırma gibi yeteneklerde, akranlarından 10 yaş gençmiş gibi performans gösteriyorlar.”

Sonuçta; daha iyi çalışan bir beyin için her gün yapılması gerekenler listenize bulmaca çözmeyi eklemelisiniz derim. Bu şekilde hem zamanınızı iyi değerlendirmiş olur hem de yaşlılıkla alakalı zihinsel rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltırsınız. Zira beyin de diğerleri gibi çalıştırıldıkça zinde kalan bir organımız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum