Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Brezilya’nın Amazon Yağmur Ormanlarındaki Yangınlar 2019’da %84 Arttı

Ülkenin uzay ajansından yapılan açıklamada, Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarındaki yangınların bu yıl yüzde 84 arttığı belirtildi. İşte detaylar;

Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarındaki yangınların bu yıl yüzde 84 artış kaydettiğini açıkladı. Kurumun, 1 Ocak ile 20 Ağustos arasında pek çok Latin Amerika ülkesinde meydana gelen orman yangını sayısını kaydetmek için uyduları kullandığı bildirildi.

INPE verileri, Brezilya’daki yangın sayısının 2019’daki aynı döneme göre yüzde 84 oranında arttığını ve Amazon yağmur ormanında yılın bu zamanına kadar 70 binden fazla yangının tespit
edildiğini gösterdi. 70 binin üzerindeki sayı, kayıtların 2013’te tutulmaya başlamasından bu yana en yüksek sayı oldu.

BBC, orman yangınlarından çıkan dumanın Pazartesi günü Brezilya kenti Sao Paulo’da gündüz kararmasına yol açtığını yazdı.

Brezilya’nın Amazon Yağmur Ormanlarındaki Yangın San Paulo Gündüz Kararması Nitekim şiddetli rüzgarlar, 1700 mil ötede bulunan yangındaki dumanı şehre taşıyordu. Öte yandan INPE’nin bulguları, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun çevre politikaları konusundaki artan endişeler arasında geldi ki Bolsonaro’nun ekonomiye öncelik vermesi, odağı potansiyel olarak Brezilya yağmur ormanlarını korumaktan uzaklaşıyordu.

Reuters daha önceki bir haberinde Bolsonaro’nun orman yangınlarındaki artışın basitçe çiftçilerin toprağı temizlemek için ateş kullandığı zamandan kaynaklandığını söylediğini bildirmişti.

Brezilya Başkan Bolsonaro Politika Orman Endişeleri Brezilya lideri, Nisan ayında yaptığı bir açıklamada da Brezilya’nın Amazon’da madencilik için korumalı bir rezerv açabileceğini öne sürmüş; “ülke, Tanrı’nın bize verdiği zenginlikleri kullanmalı” demişti. INPE Başkanı Ricardo Galvao Bu ayın başlarında gazetecilere verdiği demeçte, Amazon’da ormansızlaştırma oranının hızlandığını gösteren veriler yüzünden görevden alındığını söylemişti.

Diğer tarafta Avrupa’daki çevre birlikleri de sığır çiftçiliği için uygun alanları artırmak için alanın temizlenmesi nedeniyle Brezilya ile bir AB ticaret anlaşmasının daha fazla ormansızlaştırmaya yol açabileceği konusunda uyardı. Avrupa Birliği-Mercosur ticaret anlaşmasına karşı çıkan çevre grupları, anlaşmanın hayvancılık için daha fazla alan açan Brezilya gibi ülkelerde daha yaygın ormansızlaşmaya yol açabileceğini öne sürmeye devam ediyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle