Paylaşım

Brexit ile 40 Bin Bankacı İşsiz Kalabilir!


 

Bankacılık sektörü brexit sonrası senaryolarını değerlendirmeye başladı. Buna göre 40 bin bankacı işsiz kalabilir ve bankalar 50 milyar dolara ihtiyaç duyabilir.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması anlamına gelen brexit müzakereleri 17 Temmuz’da resmen başlamıştı. Şimdi de yaklaşık 20 ay sürmesi tahmin edilen müzakerelerin olası sonuçları değerlendiriliyor. Bunlardan biri de bankacılık sektörünün nasıl etkileneceği konusu. Uzmanlara göre, brexit sonrası önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, 40 bin bankacı işini kaybedebilir.

Danışmanlık şirketi Oliver Wyman raporuna göre; yatırım bankaları ilk olarak 12-17 bin arası istihdamı, Londra dışına kaydıracak.

Oliver Wyman tarafından hazırlanan rapora göre, İngiltere AB’den daha yumuşak bir ayrılma anlaşması gerçekleştiremezse, finans sektörü bundan bir hayli olumsuz etkilenecek. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde de yatırım bankacılığından, 40 bine yakın kişinin işini kaybedebileceği öngörülüyor.

Londra’da alım-satım ve yatırım bankacılığı olmak üzere toplamda 80 bine yakın istihdam olduğu biliniyor.

İngiltere ve Brüksel arasında müzakereler devam ederken, bankalar muhtemel kötü sonuçların gelmesini beklemeden değerlendirmeye ve planlamaya başladı. Brexit sonrası ilk olarak 12 bin ila 17 bin arasında kişinin Londra dışına çıkacağı tahmin ediliyor. Bu sayı daha sonra ikiye katlanarak 40 bine kadar ulaşabilir.

Oliwer Wyman raporuna göre; brexit sonrasında bankalar 30-50 milyar dolar arasında ek sermayeye ihtiyaç duyabilir.

Ünlü danışmalık şirketinin hazırladığı raporda yer alan bir diğer konu ise; bankaların AB’deki yeni ortaklarını desteklemek için, 30-50 milyar dolar civarında sermayeye ihtiyaç duyma olasılığı oldu. Brexit sonrasında Avrupa toptan bankacılığı bölünebilir ve bu durum gözle görülür bir kar düşüşüne sebep olabilir. Görünen o ki İngiltere’de faaliyet gösteren bankalar, brexit alarmıyla hareket geçmiş durumda.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın