Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Boşanmış Ailelerin Çocukları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Boşanmış Ailelerin Çocukları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaşadığımız dünya üzerinde belki de en büyük problemlerden bir tanesi boşanmalardır. Son zamanlarda insanlar birbirlerini yeteri kadar tanımadan evlenirken, ayrılmaya karar verdiklerinde ise yaşanan sancılı sürecin en ağır yükünü çocuklar üstleniyor. Kimileri mantık evliliği yaparak bir insanla hayatını birleştirmek istiyor kimileri ise yaşım geldi gerekçesiyle evleniyor. Tabii, bunların sonucunda ise olan yine çocuğa oluyor. Evde yaşanılan tüm olaylar, özellikle küçük yaştaki çocukları inanılmaz derecede etkiliyor. Ailelerinden gördükleri kadarıyla insanlara olan güvenlerini ve bağlanma isteklerini dahi kaybedebiliyorlar. Gelecekteki ilişkilerinde ise maalesef birçok sorunla baş etmek zorunda kalıyorlar.

Boşanmış ailelerin çocukları, “kimde kalacak” tartışması içerisinde büyürler. Yaşadıklarını ise yalnızca onlar anlayabilir. Dışarıdan bir insanın veya psikologların, küçük yaşta boşanmış ailelerin çocuklarına yardım etme konusunda pek de başarılı oldukları söylenemez. Bu nedenle, tüm zor anları kendi başlarına idare etmek mecburiyetinde olduklarını hissederler. Çünkü hayatta en çok sevdiği iki insan bile beraber yapamayarak ayrılmışlardır. Tüm bu nedenlerden dolayı da kendilerine özel bir dünya kurarak hayatlarına devam etmeye çalışırlar.

Boşanmış ailelerin çocuklarının aklından geçenleri ve nasıl davrandıklarını öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz:

Çevrelerine duvar örerler: Ailesi dağılan çocuklar, çevrelerindeki insanlara karşı mesafeli davranırlar. Çünkü diğer insanların da tıpkı ebeveynlerinin yaptığı gibi yanlarından çekip gittiklerini görmek istemezler. Tek dilekleri, kendilerini güvende hissetmektir. İşte bu nedenden dolayı diğer insanları, vedalarının incitmeyeceği mesafede tutmak için çevrelerine hep bir duvar örerler.

Eşyalarına fazla bağlı durumdalardır: Kendilerini korumak için yaptıkları şeylerden bir tanesi de eşyalarına fazlasıyla bağlı olmaktır. Ailesinin beraber olduğu zamanlara ait eşyalar, tamamen onların özel malıdır. Başka kimsenin onlara dokunma veya onlarla oynama hakkı yoktur. Onlar için eşyalarının ne kadar önemli olduğunu bilmek, arkadaş olma aşamalarını biraz daha kolaylaştırabilir.

Anne ya da babasından birini daha fazla severler: Boşanmanın en kötü yanlarından bir tanesi; çocukların daima ebeveynlerinden bir tanesini daha fazla sevmeleri ve bunu iki tarafa da göstermekten çekinmemeleridir. Kimin yanında daha mutlularsa onunla beraber olmak isterler. Bazı durumlarda diğer kişiye karşı saygısızlık yaptıkları dahi görülebilir.

Bağlılıktan korkarlar: Bağlılıktan korkmalarının sebebi; sevdikleri bir insanı kaybetme korkusudur. Ebeveynleri ile olan ayrılığın bir daha tekrarlanmasına izin vermemek için kendilerince önlemler alırlar.

Boşanmış aile çocuğu olmak, her zaman için çok zordur. Çevredeki insanların acılı gözlerle bakışları ve sanki her an yardıma muhtaçmış gibi hissettiren sözleri ile karşı karşıya kalırlar. Ebeveynlerin ayrılmasındaki en büyük neden ise henüz birbirlerini tanımadan aceleye getirerek evlenmeleri veya evlendikten sonra taraflardan bir tanesinin inanılmaz bir şekilde değişmesi olabilir. Tabii, ebeveynler arasında tüm bunlar yaşanırken en çok hasarı da çocuklar görür. Evin içerisindeki bağırış çağırış onları etkiler ve içlerine kapanık insanlar olmalarına neden olabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum