Dolar (%0.20) 13.5563
Euro (%0.32) 15.3658
Sterlin (%0.27) 18.4471
Ons (%0.07) 1815.16
Gram (%0.52) 793.57
Çeyrek (%0.52) 1297.49
THYAO (%0.37) 26,98
ASELS (%0.44) 22,90
PETKM (%3.66) 9,06
EUR/USD (%0.13) 1.13317
USD/JPY (%-0.24) 114.34
EUR/GBP (%0.04) 0.833
Petrol (%0.72) 85.44
Gümüş (%0.62) 23.637
Bitcoin (%-1.26) 41541.89
Ethereum (%-3.48) 3077.03
Bist100 (%1.02) 1,999.97

Borsadan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Borsadan Para Kazanma Yolları Nelerdir?
11 Temmuz 2016 | 13:48 Son Güncelleme: 03.06.2017 / 18:41:57
Yorum

Para, günümüzde su kadar elzemdir. Bu nedenle de en büyük temel gereksinimlerimiz arasında bulunur. Barınma, yeme – içme gibi ihtiyaçların hepsi, mecburen karşılamamız gereken temel gereksinimlerimizdir. Temel ya da diğer ihtiyaç olması hiç fark etmez; bunların hepsi para ile karşılanmaktadır. Bu yüzden kişiler para kazanmak, her geçen gün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla alternatif yöntemler aramaktadır. Bu kapsamda borsa, hem eski hem de yasal olmasıyla gerekli yöntemlerin başında gelmektedir. Önemli olan zarar etmeden istikrarlı bir şekilde borsada getiri nasıl sağlanır çözmektir. Bunun için izlemeniz gereken yollar vardır. Şimdi, bu yolları sizlerle paylaşacağım:

Borsadan para kazanma yolları herkesin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bir miktar birikimi olan veya eline para geçenlerin akıllarından borsa geçmiş olsa bile çevreden duyduğu duyumlar, önyargılar piyasanın kumar olduğuna işaret etmektedir. Oysaki borsanın ne şansla ne de kumarla ilgisi vardır. Borsa piyasasında para kazanmak için şans yeterli mi adlı yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Çünkü piyasada yapılan işlemler yasaldır ve belirli bir kural döngüsü içindedir. Bu yüzden para kazanmak istiyorsanız öncelikle borsayı a’dan z’ye öğrenmiş olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Piyasa hakkında detaylı bilgi sahibi olduktan sonra borsa gerçek hesaba geçiş yapmalısınız. Bunu önemsemeden direkt gerçek hesaba geçerseniz, eksiklikler nedeni ile büyük olasılıkla zarar edersiniz. Bu nedenle kesinlikle borsa nedir sorusunun cevabını ayrıntılı öğrenmelisiniz.

Şimdi; borsa piyasasından para kazanmanın yolları nelerdir, bu yolları denemek için ne yapmalı, başarıya ulaşmak için nasıl davranmalı sorularını yanıtlandıralım:

Borsa Piyasasından Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Borsa Piyasasından Para Kazanma Yolları Nelerdir?Borsada para kazanma yollarının tek olmaması yatırımcılar arası anlayışların, bakış açılarının farklı olmasına dayanır. Piyasayı matematik sorusu, çözeni de yatırımcı olarak düşünmelisiniz. Bildiğiniz üzere matematikte aynı soru birden farklı tekniklerde çözülmektedir. Her defasında ise aynı sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Borsada durum farksız değildir. Kimi a kimi b kimi ise c kendine has üretmiş olduğu stratejiyle başarıya ulaşmaktadır. Kimi ise başkalarının taktiğini uyguladığı için kalmaktadır.

Örneğin, sürekli olarak kazanç elde eden bir yatırımcıyı düşünün. Bu yatırımcının hangi enstrümana yatırım yapacağını, hangi tekniği kullandığını duyduğunuzu varsayın. Bu durumda her iki kişi de aynı enstrümana aynı yolla yatırım yapmıştır. Fakat başarılı olan taraf gelişmelerin meydana gelmesi ile trendin gerileyeceği hususunu öngörmüştür. Diğer yatırımcı ise aynı yöntemin nasıl kullanılması gerektiğini anlamadığından, başarılı yatırımcının pozisyonunu kapattığından haberi olmadığı için zarar eder. Bu döngü genellikle böyle sürüp gider. Bu yüzden bir başkasının stratejisini uygulamak yerine kesinlikle kendi tekniğinizi oluşturmalısınız. Bunun için de alım – satım nasıl yapılır, yatırım araçlarını etkileyen faktörler nelerdir öğrenmelisiniz.

Borsa neden ve nasıl dalgalanır sorularının cevapları öğrendiğinizde, piyasada meydana gelen anlık değişimleri yorumlayabilir hale gelebilirsiniz. Önemli olanda enstrümanların değerlerinin hangi fiyat seviyelerine kadar geri çekileceği ve yükseleceğidir. Bu kapsamda analizler ve piyasa takipleri sayesinde belirlediğiniz vade aralığında enstrümanların değerlerini belirleyebilirsiniz. Örneğin, işlemlerinizi 1 yıl gibi bir süreç içinde yapmak istiyorsunuz. Enstrümanınızın da değerinin en fazla 1.2324 fiyat seviyesine yükseleceğini öngörüyorsunuz, buna göre elde etmek istediğiniz kara göre alım noktası belirlemelisiniz. Bu işlemleri kademeli olarak yapabileceğiniz gibi tek fiyat seviyesi üzerinden de yapabilirsiniz. En uygun seviyeden ve en doğru zamanlarda alım – satı yapmak gerekir. Böylece hedeflenen miktarda kazançlara ulaşılabilir.

Borsada Para Kazandıran Yolları Denemek için Ne Yapmalı?

Borsada Para Kazandıran Yolları Denemek için Ne Yapmalı?Borsa piyasasında para kazanmak için kullanılan yolların deneyimini demo hesapları sayesinde yaşayabilirsiniz. Bu hesaplar gerçek hesabın aynısıdır. Gerek görüntü gerek işlev gerekse de gerçekçilik bakımından aynı olan hesapların tek farkı sanal para ile yürütülmesidir. Bu sayede işlemler gerçek para ile yapılmadığı için kişiler kendi birikimlerini tehlikeye atmadan borsa deneyimi yaşarlar. Her deneyim bir tecrübedir. Hayatta nasıl ki yaşanılan tecrübeler ileriye daha farklı bir şekilde bakmamızı sağlıyor. Aynı şekilde kazanılan tecrübelerde borsadan para kazandıran yolların bulunmasında yardımcı oluyor. Önemli olan buna inanarak hedefleriniz uygun bir şekilde ilerlemenizdir.

Demo hesapların dışında borsa oyunları vardır. Bu oyunlara uygulama geliştiriciler sayesinde ulaşabilirsiniz. Deneme hesaplara da aracı kurumların internet sayfasındaki ilgili formu doldurduktan sonra sahip olabilirsiniz. Böylelikle yaptığınız alıştırmalar sonucunda kendinizi gerçek hesaba hazırlayabilirsiniz. Ya da başarılı olamayacağınızı düşünerek, hiç gerçek hesap açtırmayabilirsiniz. Piyasaya önyargı ile yaklaşmak yerine demo hesaplarda tecrübe kazanmalısınız. Tecrübe kazanmadan, borsanın içine girmeden nasıl bir yer olduğunu, nasıl bir sisteme sahip olduğunu bilemezsiniz. Bu yüzden mutlaka ki deneme hesaplarından faydalanmalısınız.

Borsada Başarıya Ulaşmak için Nasıl Davranmalı?

Borsada Başarıya Ulaşmak için Nasıl Davranmalı?Piyasada başarılı olmak için yatırımcılar nasıl davranmalı, ne yapmalı, hangi araçlara yönelmeli tarzında sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. Şimdi bu soruların yanıtlarını sırasıyla cevaplandıralım. Borsada başarılı olmak isteyen yatırımcılar edinecekleri bilgilerin kazanacakların deneyimlerin yanı sıra kişisel olarak da kendini geliştirmelidir. Gerek finans gerekse ekonomi hakkında yazılan kitapları okumalı, haberleri takip etmelidir. Bu sayede fiyat değişimlerine olan bakış açıları gelişerek yatırımcılar başarılı yatırımcıların seviyesine çıkmaktadır. Bu anlamda özellikle psikolojik anlamdaki etkiler önemlidir. Bu etkilerin sizde var olup olmadığını anlamak için demo hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Böylece psikolojinizin yatırım yapıp yapmamaya müsait olup olmadığını görebilirsiniz.

Son sorumuzun cevabı ise yatırımcıların bilgi ve deneyimlerine kalmıştır. Bunun sebebi borsa araçlarının değerlerinin aynı olaylar neticesinde ama farklı şekillerde değişmesidir. Kimi sabit kalırken kimi ise zıt yönlü fiyat oluşumuna sahiptir. Kısacası piyasa dalgalı fiyat hareketi yaşamaktadır. Bu yüzden de muhakkak ki her araç zamanı geldiğinde popüler olarak, fiyat seviyeleri tepe noktalarına kadar çıkar. Önemli olan bu enstrümanların belirlenmesidir. Hangi zamanlarda hangi seviyelerde işlem yapılacağına karar verilmesidir. Biliyorsunuz ki herkesin beklentisi farklıdır. Dolayısıyla kimi için 1.000 dolar az gelirken kimi için de çok gelmektedir. Bu nedenle öncelikle beklentinizi belirlemelisiniz. Ardından beklentinizi karşılayacak fiyat seviyelerinde olan enstrümanları bulmalısınız. Böylece başarıya ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsadan para kazanma yolları, teknikleri yatırımcının beklentisine, bakış açısına göre değişir. Bu nedenle piyasaya net bir şekilde ne istediğinizi bilerek girmelisiniz. Hedeflerinizi belirlemelisiniz. Ve bu hedeflere ulaşabilmek için uğraşmalısınız. Çabalamalısınız. Günün belli vakitlerinde kendinizi geliştirmek için eğitimlere katılmalısınız. Demo hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Böylece kendi yolunuzu bulabilirsiniz. Yanlış olsa dahi kendi stratejilerinizi üretmelisiniz. Bunlar zamanla düzelir ve kazandıran yöntemler arasında yer almaya başlar bilmelisiniz. Umudunuzu yitirmeden organize bir şekilde başaracağınıza inanmalısınız. Böylece profesyoneller gibi paranızı yönetebilir hale gelebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar