Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul’da THYAO Dalgalanması ve Beklenen S&P Değerlendirmesi

Borsa İstanbul'da yüksek volatiliteye kaynak görülen endeks ağırlığı yüksek THYAO ve açıklanması beklenen S&P değerlendirmesi ile endekse bakış.
Borsa İstanbul’da THYAO Dalgalanması ve Beklenen S&P Değerlendirmesi
Yorum

Haftanın son işlem gününde S&P’den beklenen açıklama gündeme geliyor. BIST 100 Perşembe gününü 102.130 puandan kapatmıştı. Dünkü işlemlerinde değer kaybını artıran ve destek noktalarını aşağı yönde kıran endeks, Türk Hava Yolları’nın KAP’ta yaptığı açıklama ile 101K seviyesinden destek bularak 102.130 puana yükselerek günü bu seviyeden kapatmayı başardı.

Türk Hava Yılları tarafından yapılan açıklamada İstanbul Havalimanı’na hissedar olunacağı ve ciddi bir borç yükünün altına girileceği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve şirket yönetiminin böyle bir değerlendirmesi veya kararının bulunmadığı yer almıştı. Bu gelişmenin ardından THYAO hisse senedinde 13,50 TL civarında çizilen grafiklerin ardından sert bir primlenme görülerek 14,16 TL/p seviyesinde gün kapanmıştı.

BIST 100 ve Küresel Endeksler

BIST 100 Endeksi ve Küresel Endekslerde KayıpEndeks üzerinde ağırlığı yüksek olan kağıt toparlanmanın öncüsü olarak BIST 100’ün 102K seviyesindeki hareketlerinin kaynağında yer alırken, 102.5K seviyelerini de endeksin sağlığına dair olumlu bir görüntüde ele alabiliriz. Yukarı yöndeki hareketin devamında 102.782 seviyesinde karşımıza çıkabilecek olası direnci yakından takip edebiliriz. Endeks üzerinde çalıştırdığımız 14 günlük RSI indikatörüne göre 44 seviyesinde hareketlenen grafikler satım bölgesinde dalgalanmakta. 

Küresel piyasalarda Wall Street endekslerinde bir gevşeme gözlenirken, Dow Jones %0.41, S&P 500 %0.27 değer kaybı gösterdi ve Nasdaq bölgesinden pozitif ayrışarak %0.09 prim kaydetti. Avrupa tarafında da değer kayıpları gündemdeyken Almanya DAX %0.69, Fransa CAC 40 %0.23 düşüş gösterirken, İngiltere FTSE 100 endeksi %0.09’luk pozitif değişimi ile yatay seyretti. Asya’da görülen kazanımlar %1.5 ortalaması civarında iade edildi. Hang Seng endeksi %1.98, Nikkei 225 %1.13 ve KOSPI %1.34’lük daralmalar gösterdi.

Renk Değişimleri ve Tekrar Düşen THYAO

Dalgalanması Öngörülemeyen BIST 100 ve Tekrar Kayıp Veren THYAOHaftanın son işlem gününde BIST 100 yön belirsizliğini sürdürüyor. Endeks yataydan hafifi negatif ayrışma ile giriş yaptığı güne pozitife dair sinyaller olarak algılanabilecek primlenmenin ardından yine negatif işaretleri vermeye başladı. 102.089 seviyesinde bulunan 10 günlük hareketli ortalama üzerinde kalındığında görüntünün bozulmayacağı önemli bir nokta olarak öne çıkabilir. XBANK 134.200 puanda gözlenirken, XUSIN 118.500 seviyesinde hareketleniyor.

THYAO Cuma açılışının ardından gerçekleşen işlemlerde %2 civarında kayıp vererek 13,88 TL/p’den işlem görüyor. 14,378 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalamanın önemli olduğunu düşünebiliriz. Bu noktanın üzerine çıkılması halinde ise 14,65-14,90 bandını yakından takip edebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu