Yatırım yapmaya başla!

Borca Girerek Kredi Kartı Borcu Kapatılır mı?

Borca Girerek Kredi Kartı Borcu Kapatılır mı?

Kredi kartını dikkatli kullandığınızda, onun birçok açıdan avantajlı olduğunu görebilirsiniz. Nakit sıkıntısı çektiğinizde, yüklü miktarlardaki alışverişlerinizi kredi kartıyla yapabilir ve bu ödemelerinizi uzun taksitlere böldürebilirsiniz. Ancak bizim de daha önce söylediğimiz gibi ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınızda kredi kartının faydalarını görebilirsiniz. Borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiğinizde, Türkiye ekonomisinin acı ama gerçek yüzüyle karşılaşmanız an meselesi olacaktır. İş dünyasında süregelen istikrarsızlık ve ekonomide yaşanan değişkenlikler, hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Asgari ücretle yaşamanın oldukça zor olduğu günlerde, birçok insan kredi kartı ile geçimini devam ettirecek konuma gelmiştir. Gelirlerin, giderlere eşit olmadığı durumda ise borcun altından kalkmak imkansız olacaktır.

Ödenmemiş her borç, yüksek faiz oranlarıyla size geri dönecek ve işin içinden çıkılması zor bir hal alacaktır. Bankanızdan kredi kartı borcunu kapatmak için destek isteyebilirsiniz. Fakat bankanıza kredi başvurusunda bulunduğunuzda, borcunuzu ödememiş olduğunuz için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kredi notunuzu düşürmüş olabilir. Bu durumda, herhangi bir birikiminiz ya da yatırımınız yoksa kendinizi yasal olmayan borç kapatma kuruluşlarına teslim etme ihtimaliniz de var. Ancak büyük olasılıkla, bankalar; bu konuda yardım talebinizi göz ardı etmeyecektir. Kredi kartı borcu yapılandırması ve ihtiyaç kredisi gibi yollarla borcunuzu ödemeniz için kolaylık sağlayacaklardır. Unutmamalısınız ki borcu borçla kapatmak, içine düştüğünüz çukuru daha da derinleştirmek demektir. Size düşen, borcunuzun farkında olmak ve acil ihtiyaçlarınız haricinde harcama yapmamak olacaktır.

Kredi kartı borcunuzu borç alarak kapatabilir miyiz, gelin birlikte öğrenelim:

İhtiyaç Kredisi ile Borç Kapatma

İhtiyaç Kredisi ile Borç KapatmaKredi kartı borcunuzun asgari tutarını zamanında ödemek, sizi bankanızla kötü ilişkiler içine sokmaz, yasal işlemlerle uğraştırmaz; fakat borcunuzu hiçbir zaman sıfırlayamazsınız. Bunun yanında birden fazla kredi kartı kullanıp, artık harcamalarınızı ve ödemelerinizi takip edemiyorsanız, tek seferde bütün borcunuzu kapatacak bir kredi size yardımcı olacaktır. İhtiyaç kredisi olarak adlandırılan bu krediyle ana borcunuzu kredi kartı faizinden daha düşük oranlı bir faizle ödeyebilirsiniz. Borç kapatmak için ihtiyaç kredisi veren bankaları araştırdığınızda, 48 aya kadar vade seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankaları ve şartlarını buradan öğrenebilirsiniz. Bu durumda, hem ödeme süresini uzatabilir hem de daha düşük taksitlerle borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Aylık gelirinizi ve giderlerinizi hesaplayarak, maaşınızın belirli bir bölümüyle ihtiyaç kredisini ödeyebilir ve tek seferde kredi kartı borcunuzdan kurtulabilirsiniz. Bu sayede, yalnızca bir bankaya bütçeniz elverdiğince düzenli bir ödeme yapmış olursunuz. Hatta kredi kartı borcunuzu tek seferde ödemek, kredi notunuzu yükselteceği için ilerleyen dönemlerde daha avantajlı faiz oranlarına sahip kredileri kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi ödemelerinizi yaptığınız süreçte kredi kartlarınızı kullanmayı durdurarak, harcamalarınızı kısıtlamış olursunuz. Belki de daha az ödeyeceğiniz taksitler sayesinde tasarruf bile yapabilirsiniz. İhtiyaç kredisiyle ilgili detaylı bilgi için burayı tıklayın.

İhtiyaç Kredisi Geri Ödenmezse Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Geri Ödenmezse Ne Olur?Bütçenizdeki açıkları; ihtiyaç kredisi gibi tüketici kredileriyle kapatmaya çalışırsanız, hesapta olmayan ekstra maliyetlerle başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu tek seferde ödemiş olmanız, bireysel bir rahatlık verse de kredi ödemeniz sizi zor durumda bırakabilir. Bankadan çekmiş olduğunuz ihtiyaç kredisinin taksitini ödeyemediğiniz ilk ayda bankanız, sizinle gerek telefon gerekse e-posta yoluyla iletişime geçmeye çalışacaktır. İlk taksiti ödemediğiniz her gün için ikinci ay içerisinde birinci ayı da faiziyle sizden geri isteyecektir. Eğer ikinci ayda da taksitinizi yatırmazsanız, bankanızdan birkaç gün arayla ödeme yapmanız için telefonlar alabilir ve neden ödeme yapmadığınızı anlat zorunda kalabilirsiniz.

Borcunuzu 90 gün içerisinde ödemediyseniz, bankanız; hukuki takip yollarına başvurabilir. Önce hakkınızda yasal takip başlatır. Sonra da üç aylık borcunuzu 7 gün içerisinde ödemeniz için sizi uyarır. Bu süreçte, siz de borcunuzu ödeyebilmeniz için bankanızdan yeni bir ödeme planı talep edebilirsiniz. Bu ödeme planına borcunuzun gecikme faizi ve avukat masraflarını da ekler. Kredi borcu yüzünden evinize haciz gelmesi ihtimali, değiştirilen yasalarla birlikte ortadan kaldırıldı. Bankalar, sizde kalan paralarını geri almak istedikleri için genellikle orta yolu bulmaya çalışırlar. Kredi borcunuzu ödeyemediğinizde evinize haciz gelir mi sorusuna daha önceki bir yazımızda cevap vermiştik. Yeni hazırlanan ödeme planında, ekstra masrafların da borcunuza ekleneceğini, her bir taksitte ödemeniz gereken tutarın artacağını bilmeniz ve harcamalarınızı buna göre yapmanız avantajınıza olacaktır.

İhtiyaç kredisi borcunuzu; yeni ödeme planı yapmanıza rağmen ödeyemiyorsanız, hakkınızda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kara listesine girebileceğiniz bir yasal takip başlatılabilir. Ödememeniz durumunda icra takibi de söz konusu olabilir. Bankanızın size verdiği 7 günlük süre içerisinde yapılandırma talebinde bulunmazsanız ve borcunuzu ödemezseniz, bu teklif size bankanızdan gelecektir. Yanıtınız olumsuz olursa, hakkınızda hukuki süreç başlatılır ve kara listeye merhaba’ diyebilirsiniz. Bankaların kara listesinde bulunmanın detaylı anlatımı için burayı tıklayın. Kara listeye girdiğinizde, kredi siciliniz bozulur, 5 yıl süreyle hiçbir bankadan kredi çekemeyebilirsiniz. Kredi sicilinin nasıl temizleneceği hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz. Bu süreçte de maaşınızın bir kısmına el koyulması ve icra takibi gibi durumlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Borcunuzu kapatmanızın tek yolu, onu ödeyerek kapatmaktır. Borcu borçla kapatmaya çalışmak ise sonunuzu kendi ellerinizle hazırlamanız demektir. Ancak bu durumda, kendinizi daha kötü hissetmeyin diye bankalar; size yardımcı olmak isteyecektir. Bankanızın yönlendirmeleriyle, daha düşük bir faizle ve daha fazla taksit sayısıyla kredi kartı borcunuzu ödeyebilme imkanınız var. Bu şansı iyi değerlendirmek ise sizin elinizde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum