Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boeing Hisseleri Çin’in Ticaret Savaşında Şirketi Ayrı Tutabileceği Yorumuyla Düştü!

Çin gazetesi Global Times’ın editörünün, Pekin’in ticaret savaşı nedeniyle Boeing’i diğerlerinden ayrı tutabileceği yönündeki yorumunun ardından hisseler yüzde 3’ün üzerinde düştü.
Boeing Hisseleri Çin’in Ticaret Savaşında Şirketi Ayrı Tutabileceği Yorumuyla Düştü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Boeing hisseleri Çin gazetesi Global Times’ın editörünün, Pekin’in ticaret savaşı nedeniyle Boeing’i diğerlerinden ayrı tutabileceği yönündeki yorumunun ardından açılış öncesi işlemlerde yüzde 3’ün üzerinde düşüş gösterdi.

Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin Twitter paylaşımında; “Çin, ABD tarımsal ürün ve enerji satın alımını durdurabilir, Boeing siparişlerini azaltabilir ve ABD ile Çin arasındaki hizmet ticaretini kısıtlayabilir” ifadelerini kullandı. Sonuçta Global Times, hükümete yakın bağlantıları olan devlete bağlı bir kuruluş. Dolayısıyla genel yayın yönetmenin yorumunun yorumu haliyle dikkat çekti.

Ayrıca Halkın Günlüğü’ne bağlı olan gazetenin diğer devlet medyalarının aksine daha açık sözlü olduğu da biliniyordu.

Global Times Editörü Boeing Yorumu Editörün yorumunun yanı sıra Çin’den bugün gelen misilleme hamlesi de endişeleri artırdı. ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin ürünündeki yüzde 10’luk vergiyi yüzde 25’e çıkarması üzerine misilleme yapan Çin 60 milyar dolarlık ABD malındaki vergileri artıracağını ve artırımın 1 Haziran’da yürürlüğe gireceğini duyurdu. Trump’ın Çin’e misilleme yapma uyarısına rağmen gelen karşılık anlaşmazlığın daha da yükseleceğine işaret etti.

Boeing sözcüsü ise CNBC’ye yaptığı açıklamada; “Ticaret görüşmelerine devam edileceğine ve hem ABD’li hem de Çinli üreticilere ve tüketicilere fayda sağlayacak bir anlaşmaya varacağına eminiz” dedi.

Global Times Editörü Boeing Yorumu Hisseler DüştüThe Buckingham Research Group ise Pazartesi günkü notunda yatırımcıları Boeing hisselerine ilişkin uyararak, ticaret anlaşmazlığının şirketin karşı karşıya kaldığı en büyük risklerden biri olmaya devam ettiğini belirtti. Buckingham analisti Richard Safran, nötr kalmaya devam ettiklerini ve süregelen ticaret risklerine inandıklarını vurguladı.

Morgan Stanley de Pazartesi günü Boeing’i Çin’den gelen geliri en büyük olan ABD’li şirketlerden biri olduğunu ve bunun da onları misilleme tarife riski pozisyonuna soktuğunu bildirdi. Keza Jefferies’e göre Boeing’in çekirdek 737 uçak modeli için aldığı siparişlerin üçte biri Çin’den geliyordu ve 737 uçağı Boeing’in 5600’den fazla siparişinin büyük çoğunluğunu oluşturuyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu