Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Boeing 737, 10 Mart Günü Saat 08:30’da 07R Pistinden Felakete Havalanmıştı!

Ülkü uçak şirketi Boein'in 737 MAX uçağının karıştığı Afrika faciasına dair ayrıntılar ve kazanın araştırılması.
Boeing 737, 10 Mart Günü Saat 08:30’da 07R Pistinden Felakete Havalanmıştı!

Boeing Co’nun tarihindeki en büyük kriz! 10 Mart günü saat 08:00 civarında, Kaptan Yared Getachew ve Birinci Subay Ahmed Nur Mohammed, Addis Ababa’nın yayla havaalanının 07R pisti boyunca Etiyopyalı Havayolları Boeing 737 MAX’i hızlandırıyordu.

Uçuş koşullarında uçuşa engel herhangi bir neden yoktu. (sıcak ve bulutsuz) Saat 08: 38’de, jet Nairobi’ye bir saat 40 dakikalık bir uçuş için havalanmıştı.

Bir şey yanlış gitti. Saat 08:39’da, jet deniz seviyesinden 8,100 fit yüksekliğe ulaştığında, yerden sadece 450 fit yükseklikte, burnu aşağı doğru akmaya başlamıştı.

Dakikalar Sonra Ölüm Geldi

Uçağın Kalkışından Dakikalar Sonra Facia GerçekleştiBay Mohammed kontrol kulesini telsizle besledi, çatırtı sesi ile “uçuş kontrol sorunu” bildirdi. Kule operatörleri, sorunu düzeltmek için çalışma başlattı. Saat 08:40’a kadar salınımda vahşi bir sıçrama gerçekleşti ve sonra ciddi bir dalış oldu.

Boeing jeti yere doğru hızlanırken, telsiz görüşmelerine yansıyan bir ikaz da pilotun uçağa “ayağa kalk!” diye bağırması oldu. Saat 08:44’te uçak pistten sadece 30 mil uzağa düştü. Uçakta bulunan 157 kişi hayatını kaybetti. 

Feci Başarısızlık ET302 Sefer Sayılı Boeing 737 ile Çizildi

ET302 Sefer Sayılı Uçuş 737'nin Yeni Bir Faciası OlduKaza soruşturmasına yakın olan kişilere göre, havayolu yöneticileri ve pilotlar tarafından yeni ayrıntılı olarak açıklanan, Etiyopya Havayolları Uçuşu ET302’nin son anlarının yeniden inşası, uçuş ekibini hızlı bir şekilde boğan feci bir başarısızlığın resmini çizdiğine işaret ediyor.

Konuya hakim olan insanlara göre, uçağın burun altına dalmadan önce etkinleştirilmiş otomatik bir uçuş kontrol özelliğine var. Bu özelliğin olduğuna inanan Etiyopyalı yetkililer ve uluslararası araştırmacılar ulaşılan ön sonuca destek veriyor gibi görünüyor.

Kara Kutu Verileri Fikir Birliği Olarak Gündemde

Uçağın Kara Kutu Verileri Üzerinde ÇalışılmaktaYükselen fikir birliği Federal Havacılık İdaresi Başkanlığı’na Perşembe günü bildirilen, uçuşun kara kutularından elde edilen verilere dayanan ilk bulguları temsil ediyor. Boeing’in yanlış ateşleme sisteminin, bu ayın başlarında Etiyopya Havayolları’nın kazalarının ve Endonezya’da Lion Air uçuşunun beş aydan daha az bir süre önce düştüğünü gösteren en güçlü gösterge olarak değerlendiriliyor. 

Her iki jet de Boeing 737 MAX idi. İki felaket 346 kişinin hayatına mal oldu. Etiyopyalı yetkililerden hazırlanması beklenen bir rapor birkaç gün içinde tamamlanmış olacak.

Araştırmalar Yoğunlaştırıldı, “Sensör” Dikkat Çekti!

Sensöz Arızasına Dair AraştırmalarAdalet Bakanlığı ve diğer ABD federal kurumları, Boeing’in jet uçağı için güvenli olarak sertifikalandırılmasını 737 MAX uçağı hakkında düzenleyiciler ve havayolu şirketleri için eksik veya yanıltıcı bilgi sağlayıp sağlamadığını araştırmakta. Açıklamalara odaklanma, uçağın nasıl geliştirilip sertifikalandırıldığı ile ilgili daha geniş bir araştırmanın parçası olarak öne çıkıyor.

Pilotlar ve endüstri yetkililerine göre, dünya çapında 737 MAX uçağı, ancak Lion Air kazasından sonra durak önleme sistemine karşı uyarıldı. Kılavuzlardan neredeyse hiç bahsedilmedi. Birçoğunun pilotları hatalı çalışan bir sensörle uyaran görünür kokpit uyarıları yoktu ve Lion Air Flight 610’u mahkum eden sorun türlerini çoğaltan simülatörlere erişimi de yoktu.

Bu çarpışmada, hatalı sensör bilgisine dayanan durak önleme sistemi, art arda uçağın burnunu aşağı doğru itti ve bir ön rapora göre pilot, kontrolü kaybetmeden önce bir alarm kakofonisine bakarken uçuş kontrollerine hakim olmaya çalıştı.

Boeing, Etiyopya uçağının düşmesinden önce yaptığı açıklamalar tekrar ele alındı. Şirket, MCAS yazılımını güncellediğini ve isteğe bağlı standart bir özellik olan güvenlik uyarıları yaptığını söyledi. Düzeltme, 7 Şubat’tan bu yana uçuş denemelerinden geçiyor, ifadelerini duyurmuştu.

Ülkenin Yıldızının Kaderi Kararabilir

Afrika'nın Yıldız Şirketinin Kaderi KararabilirAfrika’nın en büyük havayolu şirketi olan Ethiopian Airlines rekorunu korumak için çabalıyor. 105 milyon kişilik bu engin ve ülke genelinde yaygın olan devlete ait havayolu, son yıllarda Etiyopya’nın dünyanın en fakir ülkelerinden birinden bölgesel bir güç alanına yükselişinin sembolik ve vazgeçilmez bir parçası haline gelmişti. 

Taşıyıcının ve ülkenin yakından birbirine bağlanan kaderleri, artık kaza riskini etkin bir şekilde yönetmek için havayolunun risklerini artıran spot ışığının altında değerlendirlecek.

Etiyopya’nın ulusal dili olan Amharca’da, “Radar’dan ET302’yi kaybettik” denildi. Havayolu’nun İcra Kurulu Başkanı Sayın Gebremariam havaalanına ulaştığında, uçağın düştüğü anlaşılıyordu. Sayın Gebremariambir röportajında Lion Air kazasını düşündüğünü ifade etti. (“Benzerlikler çok çarpıcıydı. Her ikisi de yepyeni uçaklardı, ikisi de MAX’tı ve kısa sürede kalkıştan hemen sonra düştüler.”)

Gök Cismi Gibi Çakılan Uçak Paramparça Olmuştu

Düşen Uçak Paramparça OlduKontrol kulesinin ortak frekansını dinleyen bekleme pilotlarına, operatörlerin bir acil durum hakkında konuşmaları ve tüm uçaklara topraklama emri vermeleri, gelen iki uçağa inişi geciktirmeleri söylendi. Kule ET302 ile bağlantıyı kaybetmişti. Belki de bu bir iletişim sorunuydu, ET 302’nin Başkentin Güneyindeki düz tarım arazilerine acil iniş yaptığı da düşünüldü.

Kayıp uçaktan veya arama kurtarma görevinden hiçbir haber alınmadan dakikalar geçti ve en kötüsünden korkulmaya başlandı. Saat 09:50’de havalanma ve iniş izinleri tekrar açıldı.

ET302’yi aramak için gönderilen iki hava kuvvetleri helikopter pilotundan biri “Ovada göremiyoruz” demişti, aslında helikopterler farkında olmadan çarpışma sahasının etrafında dönüyorlardı. Dalış o kadar hızlı ve o kadar dik gerçekleşmişti ki ki, uçak toprağa bir krater sıktı ve binlerce parçaya bölündü. (Havadan neredeyse hiç görülmüyordu.)

Genel Müdür Gebremariam “Sahaya gittiğimde uçak tamamen yerin altındaydı” dedi. Kaza yeri tespit edilir edilmez başka bir helikopterle havalandı. (“O sırada kurtulan olmadığını biliyorduk.”)Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum