Yatırım yapmaya başla!

BOE Uyardı: Brexit’e Hazırlık için İngiliz Bankaları Varlıklarını 3 Katına Çıkarmalı

Brexit belirsizliği tam gaz devam ederken, İngiltere Merkez Bankası'ndan bir uyarı geldi. Bankaların kendini bu duruma hazırlaması için varlıklarını 3 katına çıkarması gerekiyor.
BOE Uyardı: Brexit’e Hazırlık için İngiliz Bankaları Varlıklarını 3 Katına Çıkarmalı

Brexit sürecinin nasıl olacağı ile ilgili belirsizlik tüm şiddetiyle devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrıldığı sırada finans piyasalarında yaşanabilecek potansiyel erime ile başa çıkabilmeleri için satılması kolay varlıklarını üç katına çıkarmalarını söyledi. Ayrıca bankaların 30 gün yerine 100 gün boyunca şiddetli stres testi koşullarına dayanabilmesi için daha büyük miktarda varlığa sahip olması gerekiyor.

BOE, İngiltere bankalarının kötü ve anlaşmasız bir ayrılık durumunda Brexit’e borç verebilmelerini sağlamak için çarpıcı adımlar attı.

İngiltere Bankaları Anlaşmasız Brexit ÖnlemiFinancial Times’ın raporuna göre; borç veren bazı İngiliz bankalarının, finansal piyasalarda yaşanabilecek bir erime durumuna karşı, satması kolay varlıklarının üç katına çıkması gerektiği söylendi. Tavsiye, İngiltere Merkez Bankası İhtiyati Düzenleme Otoritesi’nin (PRA) geçen yıl getirdiği yeni düzenlemelerinin arkasından geldi. Geçen yılki düzenlemeler, stres testi ile ilgiliydi.

BOE’nin tavsiyesi, finansal kriz sırasında bazı bankalara olduğu gibi kurumların birbirine borç vermeyi durdurmamaları veya sterlin/dolar swap yapılamaz duruma gelmesine karşı bir önlem niteliği taşıyor. Bankaların artık 30 gün yerine 100 gün zorlu stres testi durumlarına karşı daha fazla varlığa sahip olması gerekiyor.

Barclays ve İskoçya Kraliyet Bankası gibi bankaların, anlaşılmayan bir Brexit olması durumunda aşırı likidite zorluğu çekecekleri öngörülüyor.

Bazı Bankalar Likidite Zorluğu Çekebilirİngiltere Merkez Bankası’nın İhtiyati Düzenleme Otoritesi altında yapılan inceleme sayesinde bu sonuçlara ulaşılırken, Brexit için belirlenen 29 Mart tarihi yaklaştıkça endişeler artıyor. İngiltere Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ile özel bir takas hattını harekete geçirirken, anlaşma yapılmaması durumunda yasaklara karşı bir önlem olması için haftalık ihalelere başlandı.

İngiltere Merkez Bankası, haftalık olarak İngiltere bankalarına Euro borç vermeyi teklif edecekken, sterlin karşılığında AMB’den Euro alacak. Eurosystem kapsamında, ihtiyaç duyulduğunda sterlinleri Euro alan bankalarına borç vermeye de hazır olacak. AMB ise Euro karşılığında BOE’den sterlin alacak. Bu adım, etkinleştirme, likidite sigortası temini, hanelere ve işyerlerine hizmet veren piyasaların işleyişini desteklemek için ek esneklik sağlaması için atıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum