Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOE Başkanı Dijital Paraların Risklere Karşı Uyardı

Merkez bankalarının dijital paraları, para aklayıcıları ve siber suçluları çekebilir.
BOE Başkanı Dijital Paraların Risklere Karşı Uyardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde kripto paraların değerlenmesi ile beraber pek çok ülkenin merkez bankası, dijital para çalışmaları yürütüyor. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey, merkez bankalarının geliştirdiği dijital paraların, kara para aklayıcıları ve siber suçluların ilgisini çekebileceğini düşünüyor.

Bailey düzenleyicilerin ekonomi için potansiyel bir fayda olarak finansal yeniliği teşvik etmesi gerekirken, yeni dijital para biçimlerinin bir değer saklama aracı ve kabul edilen bir ödeme aracı olarak güven sağlaması gerektiğini ifade etti.

İngiltere’nin Dijital Para Planı

İngiltere'nin Dijital Para Planı

İngiltere Merkez Bankası, diğer ülkelerin düzenleyicileri ile beraber çevrimiçi ödemelerin işleyişini kolaylaştıracak, tüketicilerin Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi bazı işlevlere hizmet edecek bir dijital para tanıtımı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Başkan Bailey, arkasında desteği bulunmayan bir şeyin değerine devlet tarafından desteklenen bir şeyden daha fazla güvendiğine dair özgürlükçü görüşü benimseyen kripto meraklılarıyla tanıştığını söyledi ve kendisinin bu görüşe sahip olmadığını ifade etti.

BOE geçtiğimiz hafta bir belge paylaştı ve tüm perakende bankacılık mevduatlarının beşte birinin dijital hale gelmesinin etkisini modelledi. Raporda dijitalleşmenin para piyasalarını etkileyebileceğine yer verildi. Bailey, finansal istikrarı korumak adına merkez bankasının dijital paraya geçişin hızını ve ölçeğini sınırlayabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%