Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Black Friday’de İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Rekor Kırdı!

24 Kasım tarihine denk gelen Black Friday alışveriş verileri açıklandı. BKM verilerine göre internetten yapılan kartlı ödemeler, geçen yıla göre ikiye katlanarak rekor kırdı.

Geçtiğimiz Cuma, yani Kasım ayının son haftasına denk gelen Black Friday’de, internetten yapılan kartlı ödemeler geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıkarak rekor kırdı. 24 Kasım tarihine denk gelen Black Friday’de birçok marka %80-90’a varan indirimler uyguladı. Hatta ünlü otomobil markası Renault, bir modelinde 19 bin liraya varan indirim uyguladığını açıkladı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 24 Kasım 2017 tarihli alışveriş verileri açıklandı.

Kasım ayının dördüncü Cuma’sına denk gelen Black Friday’de dünyaca ünlü birçok marka inanılmaz indirim fırsatları sunarken, Türkiye’deki bankalar da yaptığı kampanyalar sayesinde, alışverişi daha cazip bir hale getirmeyi başardı. Açıklanan verilere göre söz konusu tarihte, 2,45 milyar lira kartlı ödeme yapıldı.

Bu rakam geçen yılın aynı gününde 1,88 milyar lira olarak gerçekleşmişti. İnternetten kartlı ödemelerle yapılan alışverişlerde ise 565 milyon lira harcandı. Söz konusu rakam geçen yılın aynı günüyle kıyaslandığında, iki katına çıktığı görüldü.

İnternetten kartlı ödeme ile yapılan alışverişlerde ilk sırada elektronik eşyalar yer alıyor.

565 milyon liranın, 326 milyon lirası elektronik eşya, giyim ve hizmet sektörüne harcandı. En çok alışveriş yapılan elektronik eşyaların toplam tutardaki payı 238 milyon lira ile %42 oldu.

Türkiye’nin her yerinden insanlar bu indirim fırsatlarından yararlanmaya çalışırken, internetten alışverişi en çok yapan il Kocaeli oldu.

Totale baktığımızda ise online alışverişlerin yaklaşık yarısının İstanbul’dan geldiğini görmekteyiz. %33 ile en fazla online alışveriş yapan Kocaeli’ni, %31 ile Kırıkkale ve %30 ile de Iğdır izledi. BKM Genel Müdürü Soner Canko, hem mağazacılıkta hem de e-ticarette uygulanan bu fırsat günlerinden, bilinçli tüketicilerin verimli bir şekilde faydalandığını söyledi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle