Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BitcoinTrade Beyaz Şapkalı Hackerlara Güvenlik Duvarlarını Delmeleri için Ödeme Yapıyor

Brezilya merkezli kripto para borsası BitcoinTrade, hackerlara güvenlik duvarlarını aşmaları için ödeme yapıyor.
BitcoinTrade Beyaz Şapkalı Hackerlara Güvenlik Duvarlarını Delmeleri için Ödeme Yapıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların işlem hacmi her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Bireysel yatırımcıların yanı sıra dünyanın en büyük şirketleri dahi bu alana yönelik yatırımlar yapmaya başladı. Artan ilgi ile beraber Bitcoin ve Ethereum gibi coinler başta olmak üzere kripto para piyasası hızla büyümeye devam ediyor. Diğer yandan kullanıcıların veri güvenliği de her geçen gün daha önemli bir hal almaya başladı.

Brezilya merkezli bir kripto para borsası, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için hackerlardan yardım alıyor. Bu amaca yönelik hizmette bulunan kişiler beyaz şapkalı hacker olarak adlandırılıyor. Sistemlerin güvenlik seviyesini analiz ederek, servis sağlayıcılara geri bildirimde bulunuyorlar. Brezilyalı kripto para borsası BitcoinTrade, korsanlardan kendi platformlarındaki hataları tespit etmesini istiyor ve bunun için ödeme yapıyor.

Brezilya’daki Veri Sızıntıları Endişe Yaratıyor

Brezilya’daki Veri Sızıntıları Endişe Yaratıyor

Brezilya’daki en büyük ikinci kripto para borsası olan BitcoinTrade, bilgisayar korsanlarını kendi platformunda hataları ve hataları bulmaya ve bunları para karşılığında rapor etmeye teşvik eden bir program oluşturmak için BugHunt ile bir ortaklık duyurdu.

Bu ortaklığın iki ana amacı bulunuyor. Bir yandan BitcoinTrade’in kalite standartlarını iyileştirmeyi hedefliyor. Öte yandan, yeteneklerini yasal amaçlarla kullanan bilgisayar korsanları olan beyaz şapkalı hackerların kendilerini göstermesi amaçlanıyor. BitcoinTrade’in kararı, Brezilya’nın siber güvenlik endüstrisi için son zamanlardaki endişe verici haberlerin hemen ardından geldi.

Geçtiğimiz hafta 102 milyon Brezilyalı kullanıcının özel verilerinin sızdırıldığı ortaya çıkmıştı. Daha da kötüsü sızdırılan veriler Dark Web üzerinden satışa çıkarılmış durumda. Yaşanan güvenlik ihlali, kimliği belirsiz bir hacker grubunun Brezilya’nın en büyük mobil servis operatörlerine saldırmasının ardından meydana geldi.

Saldırı İhtimalinin En Aza İndirilmesi Amaçlanıyor

Saldırı İhtimalinin En Aza İndirilmesi Amaçlanıyor

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde 223 milyon tüketiciye ait finansal bilgileri içeren Serasa Experian’ın sistemleri de hackerların hedefi oldu. Ülkenin toplam nüfusu 211 milyon civarında ve sızdırılan verilerin büyüklüğü endişe yaratıyor.

BitcoinTrade, müşterilerinin güvenini sağlamak için herhangi bir saldırı olasılığını en aza indirmek istiyor. BugHunt ile birlikte oluşturulan program kapsamında hackerlara, bulunan güvenlik açığı başına ortalama 1850 dolar ödeme yapılacak. Ulaşılan hatanın risk seviyesine göre bu ödemelerin miktarının değişebileceği kaydedildi.

BugHunt, 2020 yılı boyunca Brezilya’da şirketlerin güvenlik sistemlerinde 750 civarı açık bulan hackerlara 100.000 dolardan fazla ödeme yaptı. BugHunt başkanı Caio Telles, “Her iki hizmette de kapsam ve ödül tanımını, uzman seçimini, raporların değerlendirilmesini ve taranmasını, hizmet arızalarının doğrulanmasını ve düzeltilmesini yönetiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu