Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Dormancy Metriği Düşüşte Sona Yaklaşıldığına İşaret Ediyor

Bitcoin’in zincir verilerindeki tarihsel bir göstergeye göre kripto para biriminde düşüş trendi sonlanabilir. Detaylar şöyle…
Bitcoin’in Dormancy Metriği Düşüşte Sona Yaklaşıldığına İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarihsel olarak güvenilir seviyede olan bir blok zinciri göstergesi, Bitcoin’in son 2 ayda değerinin yaklaşık %40’ını kaybetmesi sonrasında, düşüş eğiliminin son aşamalarında olabileceğini gösteriyor.

Zincir verisine göre, kripto para piyasa değerinin, madeni para durgunluğunun yıllık dolar değerine oranı olan kuruluşa göre ayarlanmış uyku hali akışı, 250.000 doların altına düştü. Dormancy olarak adlandırılan bu veri, işlem gören her bir madeni paranın hareketsiz veya hareketsiz kaldığı ortalama gün sayısını ifade ediyor.

Veriye göre 250.000 doların altındaki alan, geçmişte önemli fiyat diplerine işaret ediyor. Glassnode varlık ayarlı uyku hali akışının, son zamanlarda dibe vurduğunu ve metriğin tamamen sıfırlandığını bildirdi. Bunun tarihsel olarak dönüşüm lokasyonları olduğu belirtiliyor.

Bitcoin Dormancy göstergesi
Kaynak: Glassnode

Düşük dormancy akış değerleri, gerçekleşen durgunluğun, yıllık toplamına göre piyasa değerinin düşük olduğu anları gösterir ve bu da Bitcoin’in bir değer fiyatı olduğunu düşündürür.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında 29.000 dolara gerileyerek dip yapan Bitcoin, Kasım ayında ise 69.000 dolara çıktı ve tarihi zirvesine ulaşmıştı. Dormancy göstergesi tekrar yükselişe geçmiş olsa da, makro faktörler fiyatın yönünü belirleyebilir.

Piyasalar bugün ABD’de açıklanacak TÜFE verilerini takip edecek. Beklentilerin üzerinde gelecek bir enflasyon verisi, FED’in faiz artırımı beklentilerini kuvvetlendirebilir. Bitcoin yazım itibariyle 42.900 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%