Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Yellen Etkisi: Sert Yükseliş Geldi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'in yaklaşmakta olan krito düzenlemesine dair değerlendirmeleri, Bitcoin'de yükselişi getirdi. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin’de Yellen Etkisi: Sert Yükseliş Geldi
Yorum

Bitcoin son günlerde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası fiyat olarak baskılanıyordu. Karşılıklı yaptırımlar ve müzakerelerden somut bir sonuç çıkmaması, emtialarda yükselişe neden olurken, Bitcoin’de kayıpları artırmıştı.

Diğer yandan ABD’nin önümüzdeki günlerde kripto varlıklara yönelik düzenlemesini netleştirmesi bekleniyor. Başkan Biden’ın önümüzdeki hafta kararnameyi imzalayacağı belirtiliyor.

Düzenlemenin içeriğine dair önemli bilgiler, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamalar sonrası ortaya çıktı.

Yellen tarafından yapılan açıklama yanlışlıkla paylaşılmıştı ve bu kısa sürede geri çekildi. Açıklamada Başkan Biden’ın yakında yayınlanacak olan yürütme emrinin ayrıntılarına ilişkin erken bilgiler yer alıyor. Düzenleme dijital varlık politikasına koordineli ve kapsamlı bir yaklaşım içeriyor.

Yellen’ın açıklamasında, düzenlemenin tüm paydaşlar için önemli faydalar sağlayacağı, bununla birlikte yasa dışı finansmanla ilgili riskleri alacağı kaydedildi. Düzenleme kapsamında tüketicilerin ve yatırımcıların korunması, finansal sisteme yönelik tehditlerin önlenmesi amaçlanıyor.

Ortaya çıkan bu bilgiler sonrası Gemini borsasının kurucularından Cameron Winklevoss, düzenlemeye dair, “Düşünceli kripto düzenlemesine yönelik bu yapıcı yaklaşımı alkışlıyorum ve ABD’nin kriptoda lider kalmasını sağlamak için çeşitli paydaşlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.” açıklamasında bulundu.

BTC 41.000 doların üzerine çıktı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu gelişmeler sonrası Bitcoin’de yukarı yönlü sert hareket yaşandı. Geçtiğimiz gün 38.000 dolar seviyesinde tutunmaya çalışan BTC, yüzde 10’dan fazla yükselerek 41.000 doların üzerine çıktı.

Dijital varlık an itibariyle 41.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin ile beraber Ethereum 2.700 doların üzerine çıktı. Solana, Polkadot, Avalanche gibi majör altcoinlerde yüzde 5’inj üzerinde yükselişler kaydedildi.

Beyaz Saray’ın kripto para birimlerine yönelik uzun zamandır beklenen yeni düzenlemesi, varlıklı Rusların batı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımları atlamak için kripto varlıkları kullanabileceği spekülasyonları sonrası daha fazla konuşulur hale geldi.

Biden yönetiminin gelişen kripto sektörü üzerinde sert bir tavır alacağından endişe duyuluyordu. Yellen’in kısa sürede geri çekilen açıklaması, düzenlemenin tahmin edildiği kadar katı olmayacağını ortaya koydu. Bu durum sonrası kripto para piyasası yukarı yönlü hareket etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu