Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Zincir Verileri Yükseliş Rallisinin Süreceğine İşaret Ediyor

Glassnode verileri BTC’de yükselişin süreceğine dikkat çekiyor.
Bitcoin Zincir Verileri Yükseliş Rallisinin Süreceğine İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası son gnlerde aşağı doğru hareket ediyor ve çoğu altcoin %15-20’e yakın değer kaybıu yaşadı. Glassnode tarafından sağlanan zincir üstü veriler, büyük oyuncuların boğa piyasasını sürdüreceğini gösteriyor.

Balinalar madeni paralarını satmıyor ve biriktiriyor. Son analizler tarafından sağlanan çoklu sinyaller, pazarın yükseliş için gücü olduğunu gösteriyor. Son satış sırasında, Bitcoin’in fiyatı neredeyse %20 düştüğünde, sürekli vadeli işlem fonlaması kısa bir süre için negatif gitti.

Bitcoin fonlama oranı
Kaynak: Glassnode

Daha sonrasında pozitif bölgeye geri dönüş yaşandı. Pozitif fonlama oranları, çoğu piyasa katılımcısının hala yukarı doğru hareket eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Verilere göre, fonlama oranları hala Nisan-Mayıs aylarında olduğundan çok daha düşük. Bu da mevcut piyasanın yüksek kaldıraçlı olmadığını ve dolayısıyla daha az oynak olduğunu düşündürüyor.

Tüccarların büyük satışlar sırasında bakmaları gereken en önemli metriklerden biri, piyasada harcanan paraların yaşıdır. Balinalar kâr elde etmeyi ve piyasalardan çıkmayı seçtiklerinde, eski madeni paraların piyasaya akması bekleniyor.

BTC uzun vadeli arzı
Kaynak: Glassnode

Eski fonlarla birlikte büyük satış baskısı geliyor ve bu da Nisan ve Haziran aylarında tanık olunan büyük bir geri çekilmeye yol açıyor. Son satışta, eski paralar borsalara taşınmadan cüzdanlarda tutuldu, bu da uzun vadeli sahiplerin cari fiyattan kar almaya istekli olmadığını ve daha fazla tutmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Diğer yandan uzun vadeli sahipler tarafından tutulan toplam arz da sürekli artıyor ve Eylül 2020 seviyelerine ulaştı. Mevcut arz %79.5’e ulaştı. Uzun vadeli sahiplerin arzının zirvesi, ayı piyasalarının son aşamaları ve ardından arz daralması ile ilişkilendiriliyor. Bitcoin an itibariyle 45.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%