Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Yaşanan Sert Düşüş Madenciliği ve Ekran Kartı Satışlarını Olumsuz Etkiledi

Bitcoin’de son bir aydır yaşanan büyük değer kaybı, madencilik ile uğraşan kişilerin vazgeçmesine neden oldu.
Bitcoin’de Yaşanan Sert Düşüş Madenciliği ve Ekran Kartı Satışlarını Olumsuz Etkiledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere son günlerde Bitcoin’de yaşanan değişim dünya gündemini meşgul ediyor. Geride kalan bir ay boyunca Bitcoin ve diğer kripto paralarda sert düşüşler gözlenmiş yüzde 40’a varan değer kaybı yaşandı. Sektörün içinden F2pool’un kurucusu Mao Shixing ise 800 bine yakın madencinin makinesinin fişini çektiğini açıkladı.

Shixing açıklamasında Bitcoin’de yaşanan değer kaybı sonrası madencilerin ilgisinin belirgin derecede arttığını ifade ederek, eski makinelerin kazma sürelerinde yaşanan artışın, karlılığı aşağı çektiğini belirtti. Ayrıca blockchain’den gelen veriler de hasrate oranlarında yüzde 13’e varan düşüş yaşandığını ortaya koydu. Tabi yaşanan bu düşüş ekran kartı firmalarını doğrudan etkilemiş durumda.

Nvidia ve Gigabyte’ın Satışları Düştü

Nvidia ve Gigabyte’ın Satışları Düştü

Madencilik alanında yaşanan sert düşüşün etkileri, ekran kartı üreticilerinde de hissedilmeye başlandı. Sektörün önde gelen şirketlerinden Nvidia ve Gigabyte, ellerinde bulunan fazla stoklar nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Satışların azalması elde kalan stokların zarar olarak yazılmasının önünü açtı.

Yaşanan bu durumu Nvidia ve Gigabyte’ın hisselerinde yaşanan değişim ile görmek mümkün. Bundan birkaç ay öncesine kadar firmalar madenciliğe yönelik olarak yoğun olarak üretim yaptılar. Ancak kripto paraların adeta çakılması ekran kartı üreticilerinin de hazırlıksız yakalanmasına neden oldu.

Ekran Kartı Fiyatları Düşebilir

Ekran Kartı Fiyatları Düşebilir

Kripto para madenciliğinde yaşanan düşüş ve ürünlerin üreticilerin elinde kalması sonrası, akıllara ekran kartı fiyatlarında ne olacağı sorusu geldi. Stokları tüketmek isteyen ekran kartı şirketleri, fiyatlarda indirime gidebilir. Bu durum haliyle bilgisayar oyuncularını memnun edecektir.

Tabi bu durumun önümüzdeki günlerde yeniden değişmesi içten bile değil. Bitcoin ve kripto para fiyatlarında yaşanacak sert bir artış yeniden ilginin madenciliğe yönelmesine ve ekran kartı fiyatlarının artmasına neden olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu