Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Sahipleri Sınırlı Arzın Tükenmesi ile Zengin Olacak

BTC üretiminin 10 yıl içerisinde tükenmesi bekleniyor. Bunun gerçekleşmesi ile Bitcoin bugünkü değerinin çok üzerinde olabilir.
Bitcoin Sahipleri Sınırlı Arzın Tükenmesi ile Zengin Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere Bitcoin madencilik yapılarak üretilen bir dijital para olarak arz ediliyor. Bu üretimin bir sınırı bulunuyor. Analizler önümüzdeki 10 yıl içerisinde Bitcoin’in üretilemez bir kripto para haline geleceğini gösteriyor. Bunun olması ile beraber kripto para sahiplerinin zengin olabileceği tahmin ediliyor.

0.01 BTC’nin bugünkü değerinden çok daha yüksek rakamlara ulaşacağı belirtiliyor. Bugün itibariyle karşılığı 500 dolar olan 0.01 Bitcoin, 10 yıl sonra çok başka bir noktada olabilir. Bitcoin’in sınırlı arzının kaçınılmaz olarak gerçekleşmesi, gelecekte 0.01 BTC’nin 1 milyon dolar değerine yükselebileceği belirtiliyor.

Bitcoin’deki Sınırlı Üretim Değerini Artıracak

Bitcoin’deki Sınırlı Üretim Değerini Artıracak
Kaynak: Medium

Credit Suisse’in “2020 Küresel Servet Raporu”na göre, net değeri 1 milyon doları aşan 51,9 milyon kişi var. Endeks, borçlarını ve yükümlülüklerini düşürürken, bir kişinin mali ve gayrimenkul varlıklarının yanı sıra net değerini de dikkate alıyor.

Dünya nüfusunun sadece %1’ini temsil etmelerine rağmen, milyonerler dünya servetinin %43’üne sahip konumda. Credit Suisse’in bireysel servet dağılımına göre, 175.700 kişi 50 milyon dolardan fazla serveti bulunuyor. Bunlardan 55.800’ü en az 100 milyon dolar değerinde ve 4.410’u 500 milyon doların üzerinde servete sahip.

1 Mart itibariyle, Bitcoin’in toplam arzı 18.64 milyon BTC’den oluşuyor ve geriye 2.37 milyon coin çıkarılacak. 10 yıl içinde arzın %98 seviyesine ulaşması bekleniyor.

Bitcoin’in arz sınırından on yıldan fazla bir süredir dokunulmayan 1,9 milyon jeton çıkarılırken, dünya milyonerleri için mevcut maksimum 19,2 milyon BTC sınırı vardır. Bu arz Bitcoin arzının söz konusu milyonerler arasında eşit bir şekilde paylaşılacağını varsayarak, henüz çıkarılmamış paralar da dahil olmak üzere milyoner başına 0,37 BTC bırakıyor.

Zenginler Gelecekte BTC’nin Peşinde Koşacak

Zenginler Gelecekte BTC’nin Peşinde Koşacak
Kaynak: Credit Suisse

Kayıtlı milyonerlere ek olarak, net değeri 100.000 doları aşan 590 milyon kişi var. Satın alma güçleri daha az olsa da bu kişiler potansiyel Bitcoin sahipleri olarak değerlendiriliyor. Tabloda gösterilen küresel servet oranının aynı kaldığını varsayarsak, milyonerler Bitcoin’in kalan arzından 6,32 milyon jetonu temsil ediyor ve bu da her bireyin yalnızca 0,12 BTC satın alma fırsatına sahip olacağını gösteriyor.

Şu anda 100.000 dolar veya daha yüksek parası olan 590 milyon kişi, etkin bir şekilde 5,9 milyon jeton daha tutabilir ve bu da kişi başına yalnızca 0,01 BTC düşmesine neden olabilir. Uzmanların tahmini, bu miktarda bir Bitcoin’in zenginler arasında önemli bir ticaret hacmine sahip olacağı yönünde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%