Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madencilerinin Birikimleri Yükseliş Habercisi Olabilir

Zincir üzerinde kaydedilen veriler, madencilerin birikimlerini aralıksız sürdürdüğünü gösteriyor. Detaylar haberde…
Bitcoin Madencilerinin Birikimleri Yükseliş Habercisi Olabilir
Yorum

Zincir içi analitik izleme platformu Glassnode, Bitcoin madencilerinin geçen yıl boyunca Bitcoin’i biriktirmeye devam ettiğini bildirdi.

Veriler madencilerin geçen yıl Nisan ayından Şubat 2022’ye kadar yoğun bir şekilde birikim yaptığını gösteriyor. Glassnode’a göre, BTC madencilerinin kümülatif bakiyesi, hafif bir düşüşün ardından şimdi 1.825 BTC’nin biraz altında bulunuyor.

Geçtiğimiz yılın bahar aylarındaki artış, Bitcoin’deki sert düşüşün ardından başladı. Popüler Twitter hesabı Bitcoin Archive, madencilerin birikimlerini sürdürmesinin, yükseliş işareti olabileceğini belirtti ve ‘Sadece HODL’ paylaşımını yaptı.

Bitcoin madencilerinin cüzdanları
Kaynak: Glassnode

Madenciler özellikle geçtiğimiz yılın yaz aylarında zor bir süreçten geçti. Dünya genelinde madencilik pazar payının büyük bölümünü elinde tutan Çin’de hükümet, şirketlere operasyonlarını durdurma emri verdi. Bu gelişme sonrası hash oranında da büyük düş görülmüştü.

Çin’deki kısıtlama sonrası madenciler ABD ve Kazakistan başta olmak üzere başka ülkelere taşınmak durumunda kaldı. Operasyonların yeniden başlaması ile hash oranı yeniden iyileşmeye başladı.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bitcoin geçtiğimiz yılın bahar aylarında ve son çeyreğinde yükseliş rallileri yaşadı. Nisan ayında 64.000 dolara çıkan BTC, Kasım ayında bu rekoru da egale etti ve 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto para birimi o seviyeden itibaren yüzde 40’a yakın değer kaybı yaşadı. Bitcoin yazım itibariyle 800 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip ve 42.000 doların üzerinde tutunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%