Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Hashrate Mayıs Düşüşü Sonrası %93 Artış Yaşadı

Çin’in madencilere yönelik yasağı hashrate’i %50’den fazla düşürmüştü.
Bitcoin Hashrate Mayıs Düşüşü Sonrası %93 Artış Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin 50.000 dolar fiyat seviyesinin üzerinde kalmaya çalışırken, zincir verileri önemli işaretler sunuyor. Bitcoin ağının genel sağlığının önde gelen bir göstergesi olan Hashrate, son altı ayda güçlü bir toparlanma gördü.

Mayıs ayında Çin’de yaşanan elektrik kesintisinin etkisiyle büyük düşüş yaşayan hashrate, geçen zaman içerisinde %93’ün üzerinde toparlanma gördü. Sayı bugün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 180 Exahash/s ile temas mesafesinde 172 Exahash/s’ye ulaştı.

Bitcoin hash oranı neredeyse tamamen iyileşti ve ATH’nin %4 altında bulunuyor. Çin’in BTC madenciliğini yasaklamasının ardından ağ hash oranı Mayıs ayında %50’nin üzerinde düşmüştü.

Bitcoin hash oranı
Kaynak: Glassnode

Bu yılın başlarında Çin, kripto madenciliğini tamamen yasakladığını duyurmuştu. Önde gelen birçok kripto madenciliği şirketi, ülkeden Avrupa ve Kuzey Amerika dahil olmak üzere diğer bölgelere göç etti.

Madencilik endüstrisindeki dijital varlıkların en büyük göçü nedeniyle, Bitcoin hash oranında büyük düşüşler görülmüştü. Madencilerin yeni tesislerinde operasyonlarında başlatması ile beraber hashrate yeniden eski günlerine dönmüş görünüyor.

Mayıs ayından bu yana, dijital borsalardaki Bitcoin arzı azalıyor. Bitcoin uzun vadeli sahipleri artık kripto para birimini soğuk dijital cüzdanlarda tutuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%