Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Enflasyona Karşı Dolardan 5 Kat Koruma Sağlıyor

Bitcoin ve doların dolaşımdaki arzları ile enflasyon oranları karşılaştırıldı. Kripto para birimi dolara göre deflasyonist yapısıyla öne çıkıyor.
Bitcoin Enflasyona Karşı Dolardan 5 Kat Koruma Sağlıyor
Yorum

Bitcoin’in enflasyona karşı sağladığı koruma ve değer deposu olarak kullanımı uzun zamandır dile getirilen bir konu olmakta. Son dönemde dünya genelinde artan enflasyon, yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirmeye başladı.

Bitcoin bu noktada yatırımcılar için bir çözüm olabilir. Bitcoin’in yüzde 90’ından fazlasının dolaşımdaki arzı ile enflasyon oranı yüzde 1,7’ye düştü. Bu veri Bitcoin’in dolara nazaran beş kat daha iyi enflasyon koruması sağladığı anlamına geliyor.

Geçtiğimiz gün ABD Şubat ayı enflasyon verileri açıklanmıştı. Yıllık enflasyon yüzde 7.9 olarak açıklandı ve 40 yılın en yükseği tazelenmiş oldu.

BTC enflasyon oranı
Kaynak: Glassnode

Glassnode’un kurucu ortağı Rafael Schultze-Kraft, Bitcoin’in enflasyon oranının önceden programlanmış, tamamen öngörülebilir aşağı yönlü yörüngesini takip ettiğini belirtiyor.

Bitcoin’in Ocak ayında enflasyon oranı yüzde 1.8 olarak hesaplanmıştı. Kripto para birimi yazım itibariyle 39.000 dolar seviyesinde tutunuyor. BTC geçtiğimiz yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Kripto para birimi sınırlı arza sahip olması ile diğer varlıklardan ayrılıyor. Anonim yaratıcı Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen Bitcoin’den sadece 21 milyon çıkarılabilecek. Bugün itibariyle dolaşımdaki arz yüzde 90’ın üzerinde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%