Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Enflasyona Karşı Koruma Olup Olmadığı Kripto Topluluğunu İkiye Böldü

Analistler enflasyon artışının karşısında BTC’nin düşmesini değerlendiriyor.
Bitcoin’in Enflasyona Karşı Koruma Olup Olmadığı Kripto Topluluğunu İkiye Böldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin yatırımı yapan kişilerin büyük bölümü, kripto paraların enflasyona karşı koruma aracı olduğunu düşünüyor. Bunun sebebi ise Bitcoin’in arzının sınırlı olması. Diğer yandan ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi verilerinin yükselmesi sonrası, kripto para topluluğu konuyla ilgili ikiye bölünmüş durumda.

ABD’de TÜFE, Haziran ayında son 13 yılın en büyük bir aylık artışını gördü . Enflasyon artışının, TÜFE’nin %2,6 arttığı Mart ayında başladığı, ardından Nisan’da %4,2’lik ve sonunda Haziran’da %5,4’lük artışların takip ettiği bildiriliyor.

BTC - ABD TÜFE karşılaştırması
Kaynak: Bloomberg

TÜFE ve enflasyondaki son büyümeye rağmen Bitcoin koruma aracı olarak aşarısız oldu ve fiyat neredeyse yarı yarıya azaldı. Bitcoin, Nisan ayında 65.000 dolar seviyesine yaklaşmış ve tarihinin en yüksek zirvesini test etmişti.

Oanda analisti Ed Moya, Bitcoin’in artık bir enflasyon koruması gibi davranmadığını ve daha yüksek getiri beklentileri üzerinde ağır kalmaya devam edeceğini düşünüyor.

Moya ayrıca bu enflasyonun geçici olarak görüldüğünü ve bunun Haziran TÜFE raporunun Bitcoin’in yatay ticaretini kırmak için yeterli bir katalizör olabileceğini ifade etti. Bazı Bitcoin meraklıları ise Bitcoin’in tarihsel olarak büyüdüğüne ve uzun vadede büyük kazançlar sağladığına dikkat çekiyor.

BTC yıllık değişimler
Kaynak: bitcoincharts

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan ise Bitcoin’in geçen zaman içerisinde harika bir performans gösterdiğini belirterek, kazanımların çoğunun tüm risk varlıklarının yükseldiği büyük bir küresel deflasyon döneminde gerçekleştiğini söyledi.

Analist BTC’nnin ilk gününden itibaren enflasyonun gerçek anlamda yükseldiğini ve kripto para biriminin düşük performans gösterdiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%