Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin’deki Düşüş Eğilimi Doların Güçlenmesine Bağlanıyor

Analistler güçlü doların Bitcoin’i zayıflattığına dikkat çekiyor.
Bitcoin’deki Düşüş Eğilimi Doların Güçlenmesine Bağlanıyor

Bitcoin Nisan ayından bu yana düşüşünü sürdürüyor. Kripto para birimi 64.800 dolar ile tüm zamanların en yükseğini ulaştıktan sonra yönünü aşağı çevirdi ve 30.000 doların altına kadar geriledi. BTC an itibariyle 33.900 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Analistler Bitcoin’deki %50’yi aşan değer kaybının nedenlerini değerlendirmeye devam ediyor. Son dönemde ABD dolar endeksi, küresel para birimlerine karşı yükselişi ile dikkat çekiyor. Analistler bu yükselişin, Bitcoin’i zayıflattığına dikkat çekiyor.

Dolar Endeksi DXY (mavi) vs Bitcoin (turuncu) Uzun vadeli
Kaynak: TradingView

Son 3 aylık dönemde dolar endeksindeki yükseliş trendinin, Bitcoin’deki düşüşte rol oynadığı düşünülüyor. Yakın dönem geçmişe bakıldığında ABD verileri ve FED Başkanı Powell’ın açıklamaları, doların güçlenmesinde pay sahibi oldu.

Uzmanlar DXY endeksi ile Bitcoin arasındaki korelasyonun uzun vadeli bir gösterge olacağını söylüyor. Dolar endeksinin BTC üzerindeki etkilerini görmek için uzun bir zaman dilimi gerektiğine dikkat çekiliyor.

BTC’nin düşüşünde dolar endeksinin yan sıra, Çin hükümetinin ve Elon Musk’ın yaptığı bazı açıklamalar büyük etki sahibi oldu. Çin’in bazı eyaletlerinde Bitcoin madenciliğinin yasaklanmasına yönelik kararlar alındı.

Madencilerin Çin dışında başka ülkelere taşınma planları yaptığı biliniyor. Madencilerin Çin’den uzaklaşmaya başlamasıyla Bitcoin’in hash oranı Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Dolar Endeksi DXY (mavi) vs Bitcoin (turuncu) grafiği
Kaynak: TradingView

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, düzenleyicilerin kripto piyasalarında yatırımcıları koruma konusundaki boşlukları doldurmak için diğer düzenleyiciler ve Kongre ile birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini söylemişti.

Potansiyel ABD düzenlemesi ve madencilik ve ticaret faaliyetlerine yönelik mevcut Çin baskısı, Bitcoin’in son zamanlardaki düşük performansı için hayati görünüyor. Uzmanlara göre bu sorunlar tehdit olmaktan çıktığında, DXY’nin olumlu hareketinden kaynaklı, Bitcoin’de düşüşler yaşanabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum